Доц. Димитър Харитонов, д.м. завършва МУ „Проф. Д-р П. Стоянов“ - Варна през 1996 г. и придобива специалност по неврохирургия през 2002 г. Магистър е по мениджмънт на здравеопазването - МУ „Проф. П. Стоянов“, Варна от 2011 г. Придобива научна и образователна степен „Доктор по неврохирургия“ през 2014 г. с тема: „Съвременно хирургично лечение на цервикалните субаксиални травми“. От 2015 г. до 2019 г. работи в ОАЕ като Консултант неврохирург и гръбначен хирург. Притежава Европейска диплома по хирургия на гръбначен стълб - 2014 г. През 2019 г. заема академична длъжност „Доцент по неврохирургия“ - МУ Плевен.

Провел е множество специализации в Германия, Швейцария, Австрия, Гърция, Турция, Чехия, Испания, Италия, Англия, Сингапур и много други.

Доц. Харитонов е началник на Клиниката по неврохирургия и гръбначна хирургия в болници ,Сърце и Мозък’ и ръководител на отделението в Бургас. За запазване на час, можете да се свържете, чрез 056 703003 или на d.haritonov@heartandbrain.bg

Доц. Димитър Харитонов: През последните години наблюдаваме увеличаване броя на хората с дискова болест, драстично пада и възрастовата граница на пациентите

Доц.  Харитонов, защо решихте да отделите повече време на пациентите в Бургас?

За мен е чест да мога да допринеса за подобряване на качеството на здравеопазването в Бургас. Решението ми се основава на желанието да предоставя висококачествена неврохирургична грижа на хората в региона и да подпомогна развитието на медицинските услуги тук. Виждам голям потенциал и съм убеден, че мога да помогна на много пациенти.

Какви нововъведения планирате да въведете в болницата в Бургас?

-Вярвам, че съвременната медицина изисква непрекъснато усъвършенстване и адаптиране на най-новите технологии и методики. Планирам да въведа минимално инвазивни хирургични техники и роботизирана хирургия, както в гръбначната така и в краниалната хирургия,  които ще намалят времето за възстановяване и ще подобрят резултатите от лечението. Също така ще работя върху създаването на мултидисциплинарни екипи, които да осигурят комплексна грижа за пациентите.

Вече имаме достатъчно натрупан опит и експертиза и моите екипи са първите, които прилагат тези иновативни  методи за лечение  и най -важното е, че те  вече са достъпни и у нас, благодарение на супер модерното обурудване на Болниците „Сърце и Мозък“.

Хората страдащи от онкологични заболявания, дегенеративни заболявания на гръбначният стълб, съдови заболявания на централния и гръбначен мозък, както и тези  с травматични увреждания или вродени малформации ще получат адекватна, висококачествена и високо специализирана неврохирургична здравна помощ в Болница „Сърце и Мозък“ Бургас.

Говорим за изключително минимално инвазивен метод, при който пациентът не усеща никаква болка и може да се върне към нормалния си ритъм на живот час след процедурата. Показанията за прилагане на този метод са насочени предимно към пациенти до 45-годишна възраст. Методът се препоръчва основно при начален стадий на дискова болест. Интервенцията се извършва в операционна зала, но на практика става дума за инжекция. Инжекцията се поставя директно в ядрото на самия междупрешленен диск, където под ренгенов контрол се вкарва съответното количество дискогел. Половин час след процедурата пациентът може сам да става и да се движи, без да има нужда от каквито и да е помощни средства. Единственото ограничение е прецизиране на физическите натоварвания в рамките на 3 до 4 седмици след процедурата. От няколко години лечението с дискогел се прилага успешно в САЩ и Европа, а сега вече и у нас. На този етап ,Сърце и Мозък' е единствена в България, където иновативното лечение е достъпно.

- Какво представява дисковата болест?

- Дисковата болест (дископатията) е едно от най-честите заболявания в човешката патология, като основен симптом на заболяването са рецидивиращите болки във врата, гърба и кръста. Обикновено болките се провокират от натоварване, рязко движение, вдигане на тежест, простуда и се засилват при движение. В даден етап от развитието на заболяването (поява на дискова протрузия или херния) болките започват да се излъчват към ръцете и краката, понякога с изтръпване и слабост. Диагностицирането става след преглед от невролог и провеждане на т.н. невроизобразяващи изследвания - рентген, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс. Трябва да се има предвид, че с обикновената рентгенова снимка не може да се докаже наличието на протрузия или херния. За това е необходимо провеждането на компютърна томография или най-добре ядрено-магнитен резонанс, който има най-висока диагностична стойност.

Доц. Димитър Харитонов: През последните години наблюдаваме увеличаване броя на хората с дискова болест, драстично пада и възрастовата граница на пациентите

-  Всеки ли може да развие дискова болест или има по-уязвими групи хора?

-Абсолютно всеки може на даден етап от живота си да се сблъска с този здравословен проблем. Дисковата херния е една от най-честите причинители на болка в гърба. Тя може да се образува между всеки два прешлена на гръбначния стълб и във всяка една възраст без значение на пола. Тъй като този проблем е свързан с износване на дисковете, появата му е характерна за хора с професии, свързани с голямо физическо натоварване, също така при хора с чести травми. Освен след систематично натоварване и износване на дисковете, проблемът може да настъпи след резки движения или натоварване, което да предизвика разкъсване на фиброзния пръстен.

В редки случаи дисковата херния се дължи на вродени анатомични особености на гръбначния стълб.

- Как се проявява дисковата болест в ранните си стадии и кои симптоми показват, че заболяването прогресира?

- В ранния си стадии дисковата болест се появява с болка в гръбначния стълб, която се „спуска“ към опашната кост. Проявява се при по-продължително стоене изправен или при продължително седнало положение. При по-възрастни пациенти този проблем се дължи и на т.нар. процес на стареене или дискова дегенерация. Здравината на лигаментите намалява и привидно малко усилие или ротиращо движение може да предизвика разкъсване на диска.

- До какви по-сериозни усложнения може да доведе? За кой от тези случаи в практиката Ви може да споделите?

- Дисковата болест не може да доведе до сериозни усложнения, тъй като това е хронично рецидивиращо заболяване и се развива бавно, освен ако няма травматичен момент. Така че, ако пациентът дълго време не си е обръщал внимание и не се е лекувал – тогава идва при нас в доста тежко състояние. След правилната хирургична интервенция този проблем естествено се овладява. Затова отново стигаме до най-естествения и правилен съвет – търсете лекарска помощ навреме, преди настъпване на усложненията.

- От наблюденията Ви в практика бихте ли ни казали: Увеличават ли се пациентите с този здравословен проблем и има ли промяна във възрастовата граница?

- Определено през последните години се наблюдава увеличаване броя на хората с този здравословен проблем, а относно възрастовата граница мога да кажа, че тя драстично пада. Имали сме случаи да оперираме пациенти на 19 -20-годишна възраст с дискова херния, а това преди 10 - 15 години го нямаше. Обяснявам си този факт с наследствеността, която често се подценява като фактор, и другото – с неправилния начин на живот и неправилна физическа активност.

- Какво е вашето виждане за развитието на неврохирургията в България?

-  Моите екипи в Плевен и Бургас работят точно както се работи в големите университетски клиники в Европа и САЩ. Убедил съм се лично при моите посещения в Швейцария, Германия, Великобпитаниа, САЩ и т.н. Знанията и уменията им са на световно ниво. Регулярно тук на инспекции пристигат водещи неврохирурзи, избрали нашите клиники за да презентиран нови технологии и иновативни подходи. За нас всеки метод, който прилагаме трябва да бъде максимално атравматичен и възможността за бързо възстановяване на пациентите е водеща. Ние вярваме, че само с подходящи инвестиции в обучение и технологии можем да поддържаме висок стандарт на качество на здравната грижа. Важно е да насърчаваме младите лекари да специализират в тази област и да им предоставяме възможности за професионално развитие.

- Какво бихте искали да кажете на пациентите в Бургас, които се надяват на вашата помощ?

-За мен е особено важно и въпрос на чест да изградя доверие и да съм до тях във всяка стъпка от лечението. С моя екип ще работим усилено, за да подобрим качеството на живот на нашите пациенти.

Доц. Димитър Харитонов: През последните години наблюдаваме увеличаване броя на хората с дискова болест, драстично пада и възрастовата граница на пациентите

Доц. Харитонов по време на операция