Доц. Бечева-Крайчир: При масовите туморни заболявания генетичните изследвания са изключително важни за лечението
„Генетиката и генетичните изследвания имат ключово значение при онкологичните заболявания. Научните факти показват, че ракът е една от основните групи заболявания на съвременния човек. Съревновават се със сърдечно съдовите заболявания по заболеваемост и смъртност сред населението. Огромна част от тези заболявания, разбира се, не са наследствени. Те са резултат от естественото стареене на човека от начина, по който живеем от средата. Но вероятно около 10% от заболяванията наистина имат някаква генетична основа, която ясно може да бъде установена. При масовите туморни заболявания генетичните изследвания са изключително важни. Така можем да осигурим т. нар. персонализиран подход към лечението на пациента, идентифицирайки определени генетични варианти, които наричаме биомаркери. Това ни дава възможност да предложим на пациента специфична таргетна терапия. Тя в много случаи предлага много по-добро качество на живот, удължаване на живота и значително намаляване на нежеланите реакции при лечението“.
Това сподели в ефира на Дарик един от водещите специалисти в областта на генетиката, доц. д-р Елица Бечева-Крайчир д.м. - член на екипа на високотехнологичната болница ,Сърце и Мозък‘ в Плевен. Тя е ръководител на лабораторията по Медицинска генетика.
Доц. Бечева-Крайчир е част от проекта „Как да живеем до 100“ и в интервю пред Дарик, разкри не само значимостта на една специалност, която заема все по-сериозно място в съвременната медицина и лечение на най-опасните и широко разпространени заболявания, а и как именно чрез генетиката, можем да се чувстваме и да изглеждаме по-добре.
По тази и други теми, чуйте повече в звуковия файл от доц. д-р Елица Бечева-Крайчир д.м:
Още за доц. д-р Бечева-Крайчир д.м.:
Научният си труд в областта на молекулярната генетика, специалистът на "Сърце и Мозък" - Плевен, разработва в Токийския медицински университет и Институт RIKEN в Япония, където се обучава в прилагането на голям диапазон от методи под ръководството на номинирания за Нобелова награда - проф. Юсуке Накамура – водещ учен в областта на персонализираната медицина и сред световните пионери в развитието и прилагането на методите за цялостно геномно секвениране, цялостно геномно асоциативно проучване (GWAS) и идентифициране на човешки полиморфни варианти.
По-късно в Германия, доц. Бечева-Крайчир специализира човешка генетика, включваща и клинична специализация по вътрешни болести, педиатрия и детска хирургия. Тя е част е от Немския консорциум по фамилен рак на гърдата и яйчника. Преподавала е в МУ - София и в Дрезденския медицински университет. Има голям брой публикации в реномирани международни списания, с над 200 цитирания. Съавтор е на няколко учебника по геномна медицина и онкология.