“Властта в България е ресурс, на чиято липса се гледа като на животозастрашаваща от някои политически лидери. Ако изпуснеш властта се чувстваш животозастрашен и затова сме заложници на такъв тип механизми, които възпрепятстват мирното предаване на властта в нашата държава”. Това заяви в Следобедния блок на Дарик радио управителят на социологическа агенция “Маркет линкс” Добромир Живков. Коментарът му е по повод задълбочаване на политическата криза след навлизането в процедура за организиране на седми предсрочни парламентарни избори в рамките на само три години и половина..
Според анализатора България минава през естествен процес на смяна на парадигмата.
“Защото 13 години бяхме потопени в една парадигма и тя някак си вече не може да предложи привлекателна перспектива за много от българските граждани. Но не се намираме в едно честно политическо състезание, в което е редно ти да предадеш щафетата на други и да се отдръпнеш, за да влезеш в режим на организация, на преосмисляне”, заяви Добромир Живков.
И уточни, че един от недостатъците на нашата демокрация е т.нар. “Концепция на превзетата държава”.
По думите му и на предстоящите парламентарни избори, които все още президентът не е насрочил, българският избирател го очаква “още от същото”.
“Очаква ни още неизвестност, нестабилност и политически турбуленции, които няма да са никак добри за страната - не знам как бюджет ще приемем и как ще работим по националните цели - Шенген и еврозона, защото ще влезем във вътрешното противоборство в съдебната система. Имаме избор на ВСС, на главен прокурор, състав на антикорупционна комисия предстои, службите с техния личен състав по върховете, регулаторите. Държавата в момента е почти блокирана, защото, който и да вземе, каквото и да било решение, работи с изтекъл мандат”, обясни социологът.
По думите му ниската избирателна активност е била съществен фактор за преразпределението на крайните резултати на отминалите избори. А от ниската избирателна активност печелят партии, които разчитат на твръд електорат и купен вот.
По отношение на търговията с гласове Живков обясни:
“Без да имам доказателства неизбежно се е увеличил делът на купен вот при последните избори и той може да се окаже рекордно висок”.
На въпрос дали може сегашните “играчи в терена” да увеличат избирателната активност, социологът каза:
“Да, ако се проведе нормална предизборна кампания…”
Живков допълни, че напоследък българският избирател гласува срещу нещо, а не за нещо.
Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.
Още по темата
- Георги Иванов в Плевен: Ако искаме да изграждаме футболисти, едно от най-важните неща е да имат терени, на които да тренират
- Явор Божанков: Лекото намигване между ИТН и “Възраждане” може да се превърне в партньорство
- Опозицията почти остана без председателско място в постоянните комисии на НС
- Димитър Бечев: От Вашингтон ще идват много различни послания