До 72 часа ще стане ясно дали президентът на Южна Корея Юн Сук-йол ще бъде отстранен. Депутатите в парламента вече внесоха искане за импийчмънт, а за да бъде свален от поста са необходими две трети от народните представители. Страната изпадна в невиждана от близо 10 години криза, след като държавният глава реши да наложи военно положение, което отмени точно след 6 часа.

Последният път, когато азиатската страна беше така силно разтърсена политически беше при отстраняването от поста на президента Пак Гън-хе заради корупция. По ирония на съдбата главният прокурор тогава беше именно Юн Сук-йол.

Интересното в случая е, че хиляди граждани продължават да са по улиците и да протестират, въпреки че импийчмънтът на Юн е на една ръка разстояние. Те настояват гневно той да се оттегли сам, при това веднага. Най-големият синдикат в страната призова за общонационална стачка докато бившият прокурор сам не си хвърли оставката.

Гети

„Той смяташе опозиционните партии, членовете на парламента за антидържавни групи. Това беше смут, но ние победихме и знаете, че това е силата на корейската демокрация“, коментира депутат от опозицията пред Бибиси.

Всички в Сеул сега си задават въпроса „Какво изобщо си мислеше президентът?“ Изключително непопулярен като политик в последно време, той оправда решението си с борба срещу "тъмни сили", които искат да подкопаят устоите на демокрацията, а всъщност Южна Корея се счита за една от стабилните демокрации в световен мащаб. Той нарече контролираното от опозицията Национално събрание „свърталище на престъпници“, което се „опитва да парализира“ правителството.

Шокиращата му декларация всъщност беше опит да се сдобие с властта, която му убягваше, откакто спечели президентския пост през 2022 г. с най-малката разлика в историята на Южна Корея – едва 0,7%.

Гети

Военният министър в страната пое отговорност за военното положение и подаде оставка, за разлика от президента. Ким Джон-хьон ще остане на поста докато Юн Сук-йол не приеме оставката му. Приближени до президента също разкритикуваха решението му от вторник, което допълнително влошава положението му за вота за импийчмънт.

Какво следва?

Импийчмънт ще изисква подкрепа от 200 депутати. "Демократичната партия" и по-малки опозиционни партии имат общо 192 гласа. Но отмяната на заповедта на президента за въвеждане на военно положение беше гласувана от 190 законодатели с подкрепата на 18 представители от партията на Юн Сук-йол Партия „Силата на народа“, по информация на парламентарни служители.

Ако парламентът одобри импийчмънта, след това 6 от 9 конституционни съдии също трябва да дадат зелена светлина за свалянето му от власт. До въвеждането на извънредно военно положение се стигна, след като рейтингът на Юн спадна до 19% в последното проучване на Галъп от миналата седмица, като мнозина изразиха недоволство от справянето му с икономиката и противоречията, свързани със съпругата му Ким Кьон Хи, която бе обвинена, че е приела неправомерно подарък – чанта от луксозна марка.

САЩ, НАТО и ЕС заявиха, че наблюдават случващото се в Южна Корея отблизо.  Ситуацията може да осуети и предстояща визита на министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин идната седмица в Сеул.

До 72 часа депутатите в Южна Корея ще гласуват импийчмънта на президента