Денят на програмиста се отбелязва на 256-тия ден от годината, като през високосните години този празник се пада на 12-ти септември, а през останалите - на 13 септември.
Числото 256 е избрано, защото това е максималният брой стойности, които може да се кодират с помощта на един байт. 256 е 2 на осма степен - толкова са значенията, които може да приеме един байт.
Денят на програмиста е бил предложен от Валентин Балт и Михаил Червяков, служители в компанията за уебдизайн Parallel Technologies. През 2002 те събират подписи за петиция, с която призовават правителството на Русия да признае официално празника.
Седем години по-късно – през лятото на 2009, Министерството на съобщенията и масовите комуникации в Русия публикува проектозаповед за нов професионален празник – Ден на програмиста. На 11 септември 2009 президентът на Русия Дмитрий Медведев подписва указа.
От тогава Денят на програмиста е официален празник в Русия и неофициален празник на програмистите в много страни по света.
Денят на програмиста е официален празник в Аржентина, Бангладеш, Чили, Бразилия, Мексико, Австрия, Германия, Канада, Китай, Хърватия, Чехия, Франция, Индия, Белгия, Австралия, Полша, Румъния, Ирландия, Италия, Сърбия, Словения, Украйна, Обединеното кралство, Съединените щати и Русия, както и в още други страни по света.