Вторият бойкот на търговските вериги е обявен за днес, 20 февруари. Протестът е срещу високите цени на хранителните продукти. Предната такава инициатива се проведе миналата седмица и организаторите я определиха като "успешна", от веригите пък заявиха, че нямало сериозен отлив от магазините. Тогава от финансовото министерство обаче отчетоха спад в оборотите с над 28 на 100

Гражданският натиск продължава, няма да позволим да ни третират като граждани втора категория, заяви по-рано Велизар Енчев, част от Инициативния комитет за бойкота срещу търговските вериги.

Според него премиерът Росен Желязков е признал, че първият бойкот на търговските вериги е бил повече от успешен, тъй като оборотът им в този ден е с почти 30% по-малък. По думите му на 13 февруари българите са победили не само хипермаркетите, но и властта. 

"На 13 февруари осъдиха чудовищните надценки на търговските вериги и дискриминацията на българските потребители, което вече и правителството признава. Няма да позволим в страната с най-големи социални неравенства гражданите да плащат най-високи цени. Продължаваме гражданския натиск.", каза Енчев.

В събота премиерът Росен Желязков свика извънредно Министерския съвет по казуса с цените. Министър-председателят подчерта, че таван на цените или ограничаване чрез намеса на държавата при цените няма да има, защото това може да доведе до дефицит и или до спекула.

С бойкота - проверка

Междувременно ще се проведе и масирана съвместна проверка на БАБХ, НАП и КЗП в хранителните магазини. Проверките бяха назначени след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки.

Проверяващите ще извършат, в продължение на дни, детайлно обследване на цялата агро-хранителна верига: от производители до магазини. Събраната информация за нелоялни практики ще послужи за регулирането на договорите по веригата на доставките. Министър-председателят Росен Желязков възложи на земеделския министър д-р Георги Тахов да направи проектозакон по темата.

Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в които се продават хранителни продукти - от малките магазинчета до големите търговски вериги. Ще се следи и за: опаковки, етикетиране, съхранение, срок на годност, промоционални кампании и намаления, заблуждаващи реклами, несъответствие между цената на етикета и на касовия апарат; некоректност при обявяване на цени за различните разфасовки на един и същи продукт; ясно обозначаване на единичната цена при продукти в насипно състояние и др.

От Сдружението за модерна търговия заявиха пред Дарик радио, че търговските вериги ще оказват съдействие.

"Административният контрол в сектор "Търговия" е сериозен. Данните са за края на 2024г. в 70% от фирмите е имало проверки, средно по осем. Една проверка ангажира средно двама души от компания, отнема 17 часа труд и струва 800лв. За сравенение три от големите компании са проверявани над 100 пъти от различни органи. Разбира се, днес проверките са и по-видими заради засиления медиен интерес по темата и заявката, че тези проверки ще обхванат цялата верига на доставка на храни. Оказва се пълно съдействие в хода на проверките", каза Доника Ризова от сдружението.