Сайтовете, които спазват изискванията за достъпност на информацията за хора с увреждания, трябва да имат стандарт WC3 - версия 2.2., която е в сила от две седмици. Този стандарт е задължителен за всички страни от Европейския съюз, съобщи в ефира на Дарик радио Дилиян Манолов, който е единственият незрящ кандидат за общински съветник в Пловдив. Това е едно от важните изисквания, които не се прилагат в България, поради което много официални документите са недостъпни за незрящите българи, допълни той в предаването "Форум Пловдив". Справка показва, че тези изисквания не се спазват дори и от официалните сайтовете на институциите у нас.

В подкрепа на това адв. Веселина Александрова уточни, че е практика документите за заседанията и решенията на Общински съвет Пловдив да се изпращат в нечетим вид. Материалите за общинската сесия са толкова лошо сканирани понякога, че е трудно да разберем действителните цифри в документите. Ако Дилиян Манолов бъде избран за общински съветник, той ще е истинско предизвикателство за начина, по който работи местният парламент, коментира  адв. Александрова, която е и водач на листата на общинските съветници на коалиция "Продължаваме промяната-Демократична България" в Пловдив. 

Крайно време е в България да бъде въведена и система за навременно оповестяване при бедствия и аварии, която да сигнализира - да се чува и вижда от всички хора в страната на личните им телефони, отбеляза още Дилиян Манолов. Действащите сега звукови системи изключват хора с увреждания на слуха, а те са над 120 000, уточни той. По думите му по време на кампании като тази се обещава много за избирателите с увреждания, но винаги остава само разочарованието. Всичко, което се прави в името на повишаване качеството на живот на хората с увреждания, трябва да се прави заедно с тях, счита кандидатът за общински съветник. Той даде пример с изграждането на достъпна среда в Пловдив като по време на реализиране на проекта никой не се е допитал какво е най-добре да се направи и какво точно искат хората със специални потребности в града. 

В изборния ден дори не може да гласуваме сами, защото машините не разполагат с такава технология. Трябва да разчитаме на придружител, на когото имаме доверие. Ако гласуваме с мобилна избирателна секция в дома си, отново някой трябва да ни прочете информацията от бюлетината, обясни още Манолов. 

"Режат ми дървото, какво да направя" ми каза един приятел и си дадох си сметка, че в града ни се харчат стотици хиляди левове, но те не само, че не осигуряват по-добро качество на живот, но са и опасни за трудноподвижните хора и хората с увреждания. Така Дилиян Манолов мотивира решението си пред слушателите на Дарик да се кандидатира на тези избори за общински съветник.

Победите в живота всеки постига първо чрез това, което научава и второ - с подкрепата на хората около него, категоричен е той. 

Дилиян Манолов е доктор по образователна психология и психология на развитието. Съосновател е на неправителствена организация за по-добра физическа и дигитална достъпност за хората с увреждания. В последните пет години работи като експерт и консултант в централните и регионалните офиси на УНИЦЕФ, СЗО и офиса на генералния секретар на ООН. Основните му приоритети като кандидат за общински съветник включват физическа и дигитална достъпност за максимално много уязвими групи в Пловдив, качествени психологични грижи по-близо до децата и младите хора, работа с пловдивските бизнеси за по-подкрепяща среда за служители или предприемачи с увреждания, атрактивни места за отдих за деца, възрастни и хора с увреждания. Дилиян Манолов е отличен с награди за социално предприемачество и е част от избраните 40 до 40 в проекта на Дарик радио, има отличия за своята драматургия и поезия.

Кандидатът за кмет, кандидатите за районни кметове и общински съветници на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" са с номер 66 в бюлетината за местните избори.