Смартфоните и лаптопите ни помагат да поддържаме връзка с любимите си хора посредством телефонни обаждания и видеоконферентна връзка, казва наскоро в епизод от подкаста The Happiness Lab Лори Сантос - преподавател по психология, която води най-популярния курс в историята на Йейлския университет, съобщи бизнес сайтът dbr.bg.
"В същото време, “проучвания показват, че нашите екрани, приложения и устройства ни правят не толкова общителни, не толкова присъстващи в момента и дори по-малко щастливи,” допълва Сантос.
По време на епизода тя разговаря с Ейми Бланксън - експерт по щастието и съосновател на института Digital Wellness, за начините, по които хората могат да постигнат по-добър баланс, когато използват дигитални устройства.
Ето няколко съвета, които Бланксън споделя.
7 съвета за постигането на „дигитален баланс“ от експерти по щастието
“Дигиталният баланс представлява намирането на онази златна среда. Наричаме това „дигитално процъфтяване“, когато нито сте пристрастени към технологиите, нито ги отричате напълно,” казва Бланксън.
“Наистина става въпрос за намирането на онова средно положение, в което технологиите работят за вас, а не обратното.”
Ето някои от съветите на Бланксън за постигане на дигитален баланс:
1. Практикувайте правилото “наистина ли”: Когато изпитвате желание да ползвате телефона си или да пуснете телевизора, помислете наистина ли необоходимо да го правите в момента и не пречи ли това на нещо друго, което трябва да свършите. Запитайте се: “Наистина ли трябва да използвам моето устройство сега? Това наистина ли е най-добрият начин да оползотворявам времето си?”
2. Внимавайте с бездънната купа: Някои приложения нямат ограничение и можете да скролвате безкрайни, което е определяно като бездънна купа, казва Бланксън. “Това са приложенията, които са най-опасни за нас, тези, които ни засмукват най-много и тези, които изискват от нас да бъдем по-силни и по-съзнателни в поставянето на граници за самите нас,” допълва тя.
3. Използвайте сигнали за спиране: За да ограничите времето, което прекарвате в използване на устройствата си, си измислете сигнал, който ще ви позволи да знаете колко време сте се взирали в съответното устройство. След това използвайте този сигнал като знак, че е време да направите почивка от устройството, казва Бланскън. Един простичък инструмент, които можете да използвате като сигнал, е таймерът.
4. Превключете телефона си в режим на сивата скала, когато искате да го оставите: От настройките поставете вашия телефон в режим на сивата скала. “На практика това премахва всички цветове от екрана ви, всички мигащи неща, а понякога може да изключите и целия звук. Така получавате едно много празно платно,” казва Бланксън. “Това е толкова скучно, че няма да искате да го погледнете повече.”
5. Поставяйте телефона извън вашата видимост: Поставяйте телефона зад вашия лаптоп или го дръжте в чанта, така че да не можете да го виждате, докато работите по нещо. “Причината, поради която това действа, е, че необходимостта да бъдем необходими е толкова силна, че погледът ни постоянно се мести между екрана и нашата задача или човека с когото сме, защото може да сме необходими на някого,” казва Бланскън. “Когато не виждате телефона си, няма какво да проверявате. Няма какво да ви прекъсва.”
6. Занимавайте се с дейности, които не включват екран: Планирайте занимания с други хора, които не включват използването на дигитални устройства. Част от нещата, които Бланксън препоръчва, са настолните игри, творчески занимания, седенето в покой, готвенето и опитването на храна. Изгответе си списък на дейности без дигитални устройства, които ви харесват и когато ви се прииска да вземете телефона си, се занимайте с някое от тези неща.
7. Използвайте технологиите, за да подобрите продуктивността си: Обмислете използването на приложение за водене на дневник, което ви напомня да пишете за деня си или да мислите за неща, за които сте благодарни. Изпращайте грижовни текстови съобщения веднъж на ден на някого от вашите близки. Или опитайте приложение за медитация, за да направите осъзнатостта част от своя ден.
Още по темата
- Областният управител на Враца: “Дигитализацията и новите технологии, в частност изкуственият интелект, променят света и структурата на професиите и са в основата на новата визия в ОП “Образование”
- „X City: Градовете на бъдещето“ събира на едно място местната власт и бизнеса
- Приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение е вече факт
- В Пловдив ще има Институт за системни иновации в храните и виното