Президентът на Русия Владимир Путин готви нов суровинен капан за държавите от Запада. Ключова роля този път трябва да изиграе Боливия, твърди германското издание „Велт”, съобщава БГНЕС.

Русия е в дефолт по външния си дълг за първи път от 1918 година

Според информацията, Боливия разполага с най-големите находища на литий в света и търси бизнес партньори за добив на този метал, необходим за електронната индустрия. Начело е Русия, която вижда в това големия си шанс да направи Европа отново зависима от нея.

Според Геоложката служба на САЩ Боливия има най-големите запаси от литий в света - 21 млн. тона, като изпреварва Аржентина (19 млн. тона) и Чили (9,8 млн. тона). За суровината, която е необходима за производството на батерии за електромобили според съвременното състояние на технологиите, се води ожесточена световна конкуренция. Който има достъп до залежите, може да влияе върху цените и наличностите.

Шарл Мишел обвини Русия за световната продоволствена криза

Очевидно в момента Русия има особено добри шансове в Боливия. За Европа това означава, че ако Москва успее в покера с литий, следващата суровинна зависимост от Москва след петрола и газа - поне частично, може да бъде литият.

„Ако Русия може да контролира находищата от литий в Боливия, това би поставило страната в много изгодно положение заради важността на тази суровина за съвременна икономика”, смята Владимир Рувински от университета ICESI в град Кали, Колумбия. Затова Москва прави всичко възможно от политическа гледна точка, за да получи достъп до находищата на лития в Боливия.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм