Държавата ще оборудва още химико-токсикологични лаборатории, в които да се изследва концентрацията на алкохол и наркотични вещества в организма. Целта е резултатите да излизат в срок до една седмица. Това заяви премиерът акад. Николай Денков в началото на редовното правителствено заседание днес. Причина за предприетите действия са промените в Наказателния кодекс, които позволяват отнемането на автомобили на шофьори, извършили нарушения, или водачи, хванати с алкохол или наркотици.

България е на едно от челните места по брой тежки произшествия и брой убити на пътя. Именно заради това премиерът Николай Денков определи като правилно решението на Народното събрание за отнемане на превозните средства заради употреба на алкохол и наркотици е стъпка в правилната посока.

Според действащите вече промени в Наказателния кодекс МПС-тата се отнемат в случай че има наличие на наркотици или пък концентрацията на алкохол в кръвта на водача над 1,2 промила. Съгласно измененията, ако превозното средство не е на управлявалия го в момента на извършване на нарушението, той трябва да заплати неговата равностойност.

Денков уточни, че Министерството на вътрешните работи и другите институции ще работят по закупуването на нова апаратура, обучението на специалисти и организирането на допълнителни лаборатории в страната.

Премиерът възложи на министъра на вътрешните работи съвместно с прокуратурата да огледат внимателно правилата за прилагане на новите мерки така, както са приети в закона, и да направят възможно най-добрата организация.

Преди дни пред darik.bg адв. Николай Хаджигенов коментира решението, като заяви, че е абсолютно невъзможно автомобил да бъде отнет при тест за наркотици "на улицата". За да се стигне до тази крайна мярка, процесът трябва да мине през съда, заяви той.

"Съветвам хората да настояват за кръвен тест и да си търсят правата. Това е поредната глупост и безсмислица на ГЕРБ от рода на промяната за „интимна връзка“ в законодателството", каза юристът.

Адвокат Хаджигенов отбеляза, че системата за тестване на водачите на автомобили се осъществява с два полеви теста DrugTest 5000 и DrugCheck 3000. Експертът заяви, че вторият е абсолютно нелегитимен и често отчита фалшиво-положителни резултатати. 

Вследствие на това, мнимото доказателство винаги пада в съда, заяви Хаджигенов. 

Няколко съвета към водачите на моторни превозни средства (МПС):

1. Винаги, когато се съмнявате в показанията на дрегера за алкохол или на теста за наркотици, дайте биологична проба (кръв и урина).

Това трябва да направите независимо колко настойчиво полицаите ви убеждават да не давате такава проба (ще стане по - лошо, ако дадете; всичко ще свърши по-бързо, ако не дадете и други подобни - това са полицейски трикове; биологичната проба е ваше право).

2. Особено важно при положителен тест за наркотици, когато не сте употребили или сте употребили дълго време преди да шофирате: НЕ подписвайте протокол за доброволно предаване на автомобила си.
Полицейските служители масово ще се опитат да ви убедят как имате задължение да го направите или пък, че за вас ще бъде по-добре.

Няма такова нещо. Отнемането на МПС е мярка, която се прилага с присъдата и не следва да се прилага предварително. Ако желаят да ви го отнемат на място, това трябва да стане с протокол за изземване.

ВАЖНО! Ако подпишете протокол за доброволно предаване на автомобила си и след няколко месеца биологичната ви проба се окаже отрицателна, няма да се активира правото ви на обезщетение за оставането без автомобил. Това е така, тъй като обезщетение се дължи за вредите, настъпили от незаконни актове на полицията. Когато сте предали автомобила си доброволно, не е налице незаконен акт, дори и когато сте били подведени да го направите.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм