Президентът Румен Радев е заинтересованa страна по отношение на промените в Конституцията, защото те ограничават неговите правомощия, свързани със служебните кабинети, каза министър-председателят Николай Денков. Премиерът уточни, че не може да се остави едно лице да управлява държавата години без да има парламентарен контрол, а президентът Радев е злоупотребил с правата си по отношение на служебните кабинети.
Денков коментира още и бъдещата ротация на премиерския пост, като уточни, че в следващите месеци очаква атаки към кабинета и конкретни министри, но смяна на постове в правителството ще има само след съгласие между него и Мария Габриел. Денков обаче не изключи възможността при обсъждането на бъдещия състав на правителството участие да имат не само ПП-ДБ и ГЕРБ, но и ДПС.
Припомняме, че президентът сезира Конституционния съд за редица промени в Конституцията, приети от Народното събрание.
Президентът счита, че част от измененията, освен че съдържат противоречия с други конституционни разпоредби, променят баланса между основните органи и взаимния контрол между тях, като засягат пряко формата на държавно управление и са от изключителната компетентност на Велико народно събрание.
Промените в основния закон бяха приети на 20 декември. Гласуваха общо 237 народни представители. "За" бяха 165 от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС. "Против" бяха 71 от "БСП за България", "Възраждане" и "Има такъв народ". Депутатът Бойко Рашков от ПП-ДБ гласува с "въздържал се".
Румен Радев счита за противоконституционни разпоредбите, даващи право на хора с двойно гражданство да бъдат народни представители и министри, възможността със закон да се определят квалифицирани мнозинства за избора на ръководства на държавни органи, реда за назначаване на служебно правителство, както и разпоредбите, уреждащи срока на пълномощията на различните легислатури на Народното събрание.
По отношение на промените в глава шеста „Съдебна власт“ се оспорва новият ред за назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, който позволява това да става и без издаване на президентски указ. Според държавния глава всички тези изменения, освен че съдържат противоречия с други конституционни разпоредби, променят баланса между основните органи и взаимния контрол между тях като засягат пряко формата на държавно управление и затова са от изключителната компетентност на Велико народно събрание.
Президентът оспорва и следваната от законодателя процедура. „Конституцията може да бъде променена или с голямо политическо мнозинство и бързо (без срок между трите различни дни на гласуванията), или с по-малко политическо мнозинство, но по-бавно (с минимален срок от два месеца между различните дни на гласуванията)“, посочва в мотивите си държавният глава и се противопоставя на прибързаното приемане на конституционните изменения „с минимално изискуемо мнозинство и без обсъждане по същество“.
„Спазването на процедурата за изменение на Основния закон и принципите, върху които е изградена структурата, устройството и функционирането на демократичната държава, са единственият начин, по който може да бъде зачитана решаващата роля на правото. Неспазването им говори че органът, овластен да създава правото, отрича неговата решаваща роля“, казва Румен Радев в заключението към искането си за обявяване на противоконституционност на § 2, § 3, § 5 (относно чл. 91б, ал. 2), § 7, § 8, § 9, § 14 (относно чл. 129, ал. 3) и § 15 (относно чл. 130, ал. 3) от Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (Обн., ДВ, бр. 106 от 22.12.2023 г.), поради противоречие с чл. 153, 155 и чл. 158, т. 3 и 4 от Конституцията.
Моето първо действие през настоящата година е да сезирам Конституционния съд за бруталното и в много отношения некомпетентно посегателство върху българската Конституция, каза пред журналисти държавният глава Румен Радев след водосвета на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия в събота.
Няма нищо лошо в сезирането на Конституционния съд за промените в Конституцията - нека се направи преглед, отговори премиерът Николай Денков малко по-късно. Според министър-председателя „тези промени в Конституцията са очаквани с години“.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Обраха апартамента на секретаря на президента по вътрешна политика
- Орбан: България винаги е била ключова страна за енергийната сигурност на Унгария
- КС отказа да тълкува дали ВСС с изтекъл мандат може да избира “тримата големи”
- Президентът приема Виктор Орбан, фокус на разговорите ще е сигурността в региона