Делото за автобусната катастрофата край Своге, която се случи през август 2018г., влиза в съда шест години по-късно. В нея загинаха 20 човека, а други 10 бяха тежко пострадали.
Автобусът превозваше члeнoвe нa пeнcиoнepcĸи ĸлyб oт с. Cвeтoвpaчaнe, тexни близĸи и пpиятeли.
Инцидентът предизвика остри дебати за качеството на строителството. Трима министри от кабинета "Борисов" - на вътрешните работи Валентин Радев, на транспорта Ивайло Московски и на регионалното развитие Николай Нанков, както и шефове в Агенция "Пътна инфраструктура", подадоха оставки.
Окръжната прокуратура в София предаде на съд шестима души през 2021 г. Подсъдими са шофьорът на автобуса Григор Григоров и още петима човека, които са имали отношение към ремонта и поддръжката на пътя.
При проверка на транспортното министерство след инцидента стана ясно, че катастрофиралият автобус е бил без задължителен технически преглед, и, че скоростта на автобуса към момента на навлизане в завоя е била 53 км/час при ограничение от 40 км/ч.
От прокуратурата посочиха и, че компрометираната асфалтова настилка на пътя край Своге е предпоставка за трагичната катастрофа.
Обвинителният акт бе връщан четири пъти на две инстанции заради процесуални нарушения.

Още по темата
- Окръжен съд – Враца постанови мярка за неотклонение „задържане под стража“ за млад мъж, обвинен в причиняване на смърт на момче и момиче при катастрофа в гр. Мездра
- Бащата на Сияна: Иде ми да си изровя детето с ковчега от земята и да не стъпя повече в България!
- Бащата на Сияна: Боби, детето, загинало на АМ „Тракия“, е племенник на мой приятел!
- Бащата на Сияна: Г-н Радев, това, което вършите с нас, е абсолютно цинично!