„Възраждане“ ще иска да излезем от Еврозоната“, това заяви специалния гост в предаването „Денят на Дарик“ – Деян Николов. Той заяви още, че в еврозоната ужасите са без край. Деян Николов от „Възраждане“ коментира и други актуални политически теми, като направи прогноза как ще изглежда България и каква ще бъде инфлацията след въвеждането на единната европейска валута. "Смяна на курса лев-евро би хвърлила доста сериозна политическа бомба", твърди той, въпреки че такива индикации за променен курс въобще няма.
„Ние продължаваме с протестите, няма значение какво ще се случи на 8 юли. Ние ще продължим да протестираме, защото защитаваме позицията на огромна част от българския народ. На 8 юли се очаква да има положително становище за приемането на еврото. Курсът на превалутиране може да хвърли сериозна политическа бомба, както у нас, така и в Европа. Няма такива индикации, но чисто формално това трябва да се запише в регламент. Ние продължаваме с протестите, защото трябва да сме с чиста съвест, че сме направили всичко по силите си. Ясно е, че това ще влияе за поколения напред. Най-нормалното нещо е да има референдум по темата. Решението за еврозоната е само политическо. Изглежда, че ПП-ДБ приоритизират еврозоната пред борбата с мафията и корупцията. На предстоящото гласуване на вота на недоверие в петък ще си проличи ПП-ДБ какви приоритети имат за пореден път. За мен действията им са лицемерни и цинични. Геополитическите цели за тях са по-важни от борбата с Пеевски и Борисов, което е тяхната основна тема“, заяви Деян Николов.

„Предстоят динамични няколко седмици. Ако на 8 юли решението е положително, ние продължаваме да протестираме и ще минем през по-сериозни мерки, ако се налага. Ще работим за излизане от еврозоната, ако влезем, защото това е финансова пирамида. Ще е добре да напуснем еврозоната, ако ни вкарат там“, каза още той.
„Няма разписана процедура и лесен начин за излизане от еврозоната. Наистина това ще бъде едно приключение политическо, не само за съответното правителство, а за цялата държава. Няма разписани механизми за излизане от еврозоната. Но да си унищожиш валутата е много по-лесно, отколкото да я създадеш. В БНБ се унищожава пътя назад. Прави се така, че излизането от еврозоната да бъде много трудно. Ние обаче няма да имаме друг избор. Еврозоната бързо ще покаже на българите колко голяма грешка сме допуснали. Инфлацията смятам, че ще бъде много голяма. Шефът на НАП Спецов заяви, че се е вдигнала инфлация, но му дръпнаха ушите и каза, че това не са финални данни. Очаква се ръст на инфлацията още преди присъединяването към еврозоната, след това ще влезем в инфлационна спирала, която ще продължи 5-10 години, защото сме изостанали от жизнения стандарт. Голям процент от българското население живее месец за месец. Много по-трудно ще преминем през тази криза. Подозирам, че Борисов ще хвърли оставка още преди Нова година, за да измие ръцете със служебно правителство и да каже, че ако той е бил премиер, това е нямало да се слуши. „Възраждане“ ще се бори докрай, дано с Божията помощ успеем да излезем от тази ситуация. За нас не е просто някаква политическа тема, а съдбоносно решение за страната ни.“
„В момента се организират протести в градове от страната, в които не се е протестирало от много време. И това не е от нашите организационни решения, просто това са настроенията на хората. В един момент ще ескалира политическата ситуация в страната. Дано всичко приключи добре. Най-лошият развой на събитията е България да влезе в еврозоната и това да ни повлияе отрезвяващо. Трябва нашата родина да тръгне в някаква нормална посока. Ние 35 години не тъпчем на едно място, а правим стъпки назад. Няма надежда отникъде. Няма как да има положителен развой“, заяви Деян Николов.
„Да се излезе от еврозоната със сигурност е опасно. Дори да бъдем начело на държавата, ние не сме диктатори, ако вземем съдбоносно решение, то ще мине през честен референдум и българският народ ще вземе решението. Трябва да бъдем честни с всеки един човек. Ние не бихме тръгнали да правим като нашите евроатлантици. Такъв подход не приемаме и ще имаме информационна кампания, която ще обясни рисковете и плюсовете“, заяви членът на „Възраждане“.
„Достойнството и честта за нас са много важни. Ако искаме да бъдем нормална държава, която иска да се развива в средносрочен план до края на века, трябва да имаме финансова независимост. Българският народ трябва да си каже тежката дума, ако има излизане от еврозоната. От „Възраждане“ ще искаме излизане от еврозоната, ако влезем в нея“, каза Николов.
„Фокусът ни е насочен България да не влезе в еврозоната. Ако ситуацията в държавата стане толкова тежка, то ще търсим начин за справяне с нея. Най-вероятно ще бъдем в хипотезата, че е по-добре ужасен край от ужас безкрай. Това е хипотеза, до която се надяваме да не се стига. Ще мислим, ако стигнем до нея, какво е възможно и какво е невъзможно. Загубиш ли независимост, обратно свободата трудно се печели. Това са реалностите, трябва да мислим и стратегически. Искаме да вкараме държавата в посока да се спре този негативен тренд. Изглежда, че трябва да преминем през сериозна криза това да се случи. Хората живеят все по-трудно, ситуацията е много тежка. Надявам се да не стигаме до такава хипотеза. Надяваме се да запазим българския лев.“
„Ние не сме някакви фанатици и неразумни хора, които ще искат да направят нещо напук, за да задоволят егото си. Ако се окаже, че ние грешим и еврозоната е прекрасна и ставаме все по-богати, но сме загубили само финансовия си суверенитет, нямаме желание, че сме прави. Дано да грешим и нищо да не се случи, но това, което наблюдаваме в Хърватия, изобщо не е добро, както го представят по медиите. Ако влезем в еврозоната, ще видим. Ще бъдем в ситуацията, че всичко ще е по-зле, но от телевизорите ще чуваме, че сме по-богати“, коментира Николов от „Възраждане“.
„Зависи от валутата, в момента сме на прага. Болшинството българи нямат спестявания. Това е приказката за свинското със зеле. Ако има 5-10% от българите със спестяванията, не означава, че другите живеят месец за месец. Този инфлационен цикъл трудно го преживяха част от българите. Ако се наложи да преживеем още един инфлационен цикъл след еврозоната, не знам как ще успеем. Едни 30-40% инфлация може да има в рамките на първата една-две години. Вече се вижда как всички търговци се гласят те да не са прецаканите. Всеки един се ослушва кое и как ще се случи при своите партньори и доставчици. Ако един вдигне цените, то и другите ще се принудят да го направят. По какъв начин ще бъде доказано, че покачването на цените е необосновано. Спекулира се с възможността да бъде овладяна спекулата. Как по време на летния сезон високите хотелски цени не са спекула? Това е нормално, свободната търговия го позволява. Обосновката на търговците е ясна – печалба. Ако пазарът го позволява и има кой да го купи, търговецът ще продава“, заяви Деян Николов.

„Ако показват цените в лева и евро, няма да има измами. Търговците няма да го направят нарочно. Те съвсем открито ще вдигнат цените, докато продуктите са в лева и евро. Тази мярка е против измами. Инфлацията сама по себе си обаче ще се случи пак. Цените ще бъдат вдигнати в лева и евро и това е. Пазарна икономика е това. Инфлацията може да бъде породена от различни причини, една от тях е печатането на пари, други причини бяха войната в Украйна от 2022г., пандемията, както и монетарната система. Ако всичко в еврозоната е перфектно, като се разклати дървото в една икономическа система и давате възможност да търговеца да актуализира цените си. Моментът, в който актуализираш цените, идва, когато си подтикнат. Еврозоната ще създаде цялостна инфлация повсеместно. Влизаме в инфлационна спирала, това са нормални процеси. Дали ще се актуализират цените на наема. Стигаме до извода, че просто ще обеднеем.“
„Не си спомням да са сваляни цените. В световен мащаб няма процес на константна дефлация. Може ли да обясни някой как ще забогатеем, когато влезем в еврозоната. Не виждам аргументи, а общи приказки от рода на „ще влезем в клуба на богатите“, това просто не е истина“, заяви Деян Николов от „Възраждане“.
„В Гърция, Италия, Португалия и Испания има (б.р. ужаси без край), казвам го без да се замислям. Не можем да сравняваме стандарта на живот. Ние тръгваме от различна база. Гърците бяха по-богати от българите и вече 15-ина години обедняват методично. Те все още може да имат по-висок жизнен стандарт, но тенденцията е обърната и това е важното. Те са закъсали и са в техните ужаси без край. Те живеят по-зле и с всяка година стават все по-зле. Има финансови инжекции, които ги държат. Град Бари в Южна Италия е на доизживяване. Не съм бил в Бари преди 25 години, но е доста мръсен. Личи си, че градът е бил добре поддържан и се вижда как от поне 10-15 години е запуснат. Те са стигнали до момента, в който не могат да си почистят. Много по-гнусно е там от София. Икономическият упадък на Италия, като една причините е еврозоната, е довел до упадъка на градовете. Те са на ръба на фалита и кризата. Еврозоната предразполага до евтини пари. Ние сме в този модел и сме много по-близо до Гърция и Италия, като политика и като корупция, отколкото до немци, австрийци и холандци. Еврозоната ми прилича на капан със сиренце! Можем да се самозалъгваме, че ще вземем евтини и хубави кредити, но Пеевски може да ги източи от другаде. Това ни чака. Да задлъжнеем по такъв начин.“
На въпрос дали има политическа пропаганда за българския лев, Деян Николов от „Възраждане“ заяви: „Да, но с кауза.“
„Има европейска практика и те не могат да финансират директно дефицит, но могат да финансират фонд. Има аналогични примери от Германия и други държави. Не могат да финансират държавен дълг, но на вторичния пазар могат. Това Димитър Радев да излезе и да каже, че тези пари не могат да бъдат откраднати, е брутален цинизъм! Гражданското недоволство ще продължи до 8 юни и ще има протест по време на вота на недоверие в петък. В събота ще направим регулярен протест. За нас е важно да изчерпим всички възможности и да излезем от ситуацията с чиста съвест. Други ще носят кръста за това, което се случва. Ако грешим, може да им се размине. Ако сме прави и влезем във финансова криза, не знам какво ще се случи с тях. Предстоят ни динамични неща“, заяви Николов.
„До 1 януари има много време да изчете. Веднага ще има шоков ръст на цените след 8 юли. Продължаваме с протестите, дори да получим одобрение за влизането на България в еврозоната. Като получим финалното одобрение, не означава, че сме влезли в еврозоната. Ако има правителство на „Възраждане“ преди 1 януари, то би рестартирало процесите и бихме започнали от референдум“, коментира още той.
„Недоволството може да ескалира, ако това са нагласите на хората. Това не са протестите на „Възраждане“, ние просто даваме силата и съдействаме с организация на частта на българския народ, който се бори за запазването на българския лев. Ако ескалацията дойде по естествен път, то ще има. Демокрацията през 90-те години дойде с пожари в Партийния дом. Това не е есенцията на нещата. По отношение на беззаконието или нарушаването на обществения ред, „Възраждане“ сме реактивни. Ние минахме по най-законната процедура за референдум. В отговор на това получихме потъпкване на Конституцията и правовия ред в държавата.“
„В другиден вотът на недоверие ще покаже, че за ПП-ДБ еврозоната е по-голям приоритет от свалянето на Борисов и еврозоната. ИТН очаквам да бутнат правителството по отношение на това, което става със Северна Македония. Любопитно ми е защо ИТН бутна правителството на Кирил Петков, а сега дали ще го направят?“, запита Деян Николов.
„Брутално цинично е това, което казва Тошко Йорданов на фона на факта, че тяхното правителство пое ангажимент за отбрана от 5% от БВП. Г-н Тошко Йорданов да не изпраща младите ни медици в Италия, а вместо да ползва 5%за отбрана, а ги вкара за заплатите на младите ни медици. Наясно сме всички, че голяма част от медицините ни правят по 16 и 24-часови смени, защото няма персонал. Въпросът е и в условията на труд, не само във възнагражденията. Ако случат неща, може и да тръгне секторът нагоре. В Южна Италия не е хубаво към България“, заяви Деян Николов по повод думите на председателя на ИТН Тошко Йорданов, който заяви: „Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 лв. щастливи, колкото може да си позволи държавата".
„Борисов и Пеевски обичат да създават политически проекти, защото си стоят на едни проценти. Единственият им начин да имат допълнителна политическа полза е под формата на създаване на различни политически проекти, които се финансират, след което се изяждат. Някой в тази държава финансира политически проекти, които в края на своя живот се продават на ГЕРБ или някакво формирование около тази партия. От тази гледна точка сме предпазливи към нови проекти. Един от механизмите за създаване на такива проекти е да бъдат създадени като опозиционни. Така функционира политиката в България. „Възраждане“ няма гръб и ни е отне 7 години докато стигнем до Народното събрание, защото нямаме гръб и финансиране. Всичко се случва на доброволен принцип“, заяви Деян Николов.

„Не можеш да пробиеш системата за 6 месеца без гръб. Радостин Василев с какво е популярен? С това, че смени две партии ИТН и ПП-ДБ. Кога вижданията на Радостин Василев са били искрени? ПП-ДБ е евроатлантически настроена като компас, МЕЧ се позиционира близо до нашите разбирания кое е по-добро за България. Не разбирам как Радостин Василев в рамките 2-3 години бе в евроатлантическа партия в унисон с техните разбирания и виждания, а сега се доближава до вижданията на „Възраждане“ за път на България. Това ми изглежда шизофренично и ме кара да си задавам въпроси“, коментира той.
„Очевидно има корупция в „Продължаваме промяната“. Барбутов, който е тяхна номинация за зам.-кмет, си разказа нещата много подробно в записа. Той разказва не лична схема, а те са били добри в писането. Барбутов е в ареста и ще си понесе отговорността. Според Барбутов има обществени поръчки, които са осъществени. Аз цитирам това, което той е казал. На мен чисто слухово ми е позната средата. Очевидно районния кмет на Люлин е направил записа, а не „Антикорупционния фонд“. Вярвам, че това е дирижирано и то от ГЕРБ. В записа това, което Барбутов казва е, че това е съгласувано с Лена Бориславова. Барбутов докато си говори с районния кмет на Люлин, няма полза от това. Оставката на Кирил Петков е кризисен пиар в публичното пространство. Лена Бориславова трябва да излезе и да каже, дори да поеме отговорност. Кирил Петков излезе да подаде оставка, за да спаси Лена – много е романтично. Говорим за корупция на ниво партията, а не за на ниво Барбутов. Този „уотабаутизъм“, както те казват, че Борисов и Пеевски взимат повече проценти, но няма записи на тях и те не се борят да са стожерите на антикорупцията. Казват, че са само 6%, но корупцията си е корупция. По моя информация проектът „Продължаваме промяната“ е загубил международна си подкрепа и ще се разпадне партията, за да бъде заето мястото му от нов десен проект. Искрено се чудя на евроатлантическите хора в България и София какво трябва да се случи, за да загубят вярата в лидерите си. Не разбирам тази безусловна подкрепа към хора с нисък морал. Подкрепата за тип проекти като ПП идва от посолствата. Те са загубили подкрепата на посолството. Най-вероятно става дума за американското посолство“, заяви Деян Николов.
„Според мен ПП-ДБ ще се разделят. „Демократична България“ ще влязат в режим да оптимизират дълголетието. Те са в режим 3-4% и оцеляваме. ПП изчезва като проект и мястото му се заема от нов. Това е моята прогноза, която е изцяло спекулативна. Не се базирам на факти, просто така дочувам“, коментира Николов пред Божидар Русев.
Вижте цялото интервю на Деян Николов от „Възраждане“ в Денят на Дарик в прикаченото видео!
Още по темата
- ПП: Призоваваме правителството да се разграничи от думите на Тошко Йорданов за младите лекари
- Асен Василев: Лъсна истината за драстичното неизпълнение на приходите в бюджета
- Годишната инфлация в еврозоната през юни се очертава 2,0 на сто
- Започва интензивна информационна кампания за въвеждането на еврото в България