Дъщерята на дългогодишния председател на най-големия учителски синдикат Янка Такева заема едновременно два държавни поста, съобщи Mediapool. Живка Такева-Първанова е в борда на дружество на Министерството на образованието и науката (МОН), с което майка ѝ работи пряко, и в същото време е зам.-областен управител на София.

Дарик публикува разследването на Mediapool без редакторска намеса:

Дъщерята на Янка Такева е част от борда на дружеството „Образование и наука“, което се занимава с предпечат и печат. Тя влиза в управата му в края на 2023 г. с допълнителен конкурс, в който е единствен кандидат. Няколко месеца по-късно отново получава пост - в областната управа – като заместник-областен управител.

От просветното ведомство твърдят, че откакто Такева-Първанова е зам.-областен управител (вече повече от половин година) нито участва в работата на държавното дружество, нито получава възнаграждение. Така конфликт на интереси в заемането на две държавни позиции от един и същи човек нямало. Но пък стои въпросът защо Живка Такева–Първанова продължава да е част от ръководството на дружеството на МОН, след като не работи за него.

И докато позицията на зам.-областен управител е политически „проветрива“, то назначението в държавното дружество е поне за 3 години.

Един конкурс

В края на 2023 г. Министерството на образованието и науката обявява конкурс за членове на съвета на директорите на „Образование и наука“. Условията са кандидатите да са български или европейски граждани, да имат висше образование и минимум пет години професионален опит, както и да не са в пряка роднинска връзка с друг член на ръководството. Процедурата включва писмен изпит и устно интервю.

През ноември 2023 г. списъкът с допуснатите до писмения изпит включва четирима кандидати - Веселин Петков, Георги Димов, Гинка Ефтимова и Анастасия Бонева. На 28 ноември 2023 г. тогавашният образователен министър проф. Галин Цоков назначава трима нови членове - Гинка Ефтимова и Веселин Петков като представители на държавата и Анастасия Бонева като независим член.

Веселин Петков обаче така и не е вписан като член на борда. Първоначално се иска вписване без неговото име, но то е отказано, тъй като по устав бордът трябва да се състои от поне трима души. Следва второ искане, в което е подадено и името на Веселин Петков, но и то е отказано, тъй като документите му са непълни, а не е и платена таксата от 15 лева.

Дарик

Оказва се, че "кандидатът Веселин Петков е избран от министъра на образованието и науката, но преди сключване на договора за управление същият не е представил нотариално заверена декларация, че изпълнява изискванията на чл. 20, ал. 1, т. 9 от ЗПП, поради обстоятелството, че е бил избран за общински съветник". Така коментираха ситуацията за Mediapool от МОН.

Междувременно през декември МОН обявява нова публична покана за избор на още един член на борда на мястото на Веселин Петков.

Втори конкурс...

На този втори конкурс се явява само един кандидат – Живка Такева – Първанова. Тя е назначена в борда на държавното дружество на 5 януари 2024 г. от тогавашния министър Галин Цоков.

Пет дни след назначението ѝ Съветът на директорите избира за изпълнителен директор Анастасия Бонева, а за председател – Гинка Ефтимова.

Още на следващия ден (11 януари) новоизбраната изпълнителна директорка Бонева подава трето заявление за вписването на новия управителен състав. Изглежда този път всички такси са били заплатени и всички необходими документи предоставени, защото този път вписването е успешно и става факт на 17 януари.

Коя е Живка Такева-Първанова?

Живка Такева-Първанова е заместник-областен управител на София, като заема този пост на няколко пъти през последните години. През 2016 г., когато правителството освободи Веселин Пенев от длъжността, временно назначи Първанова на негово място. След това тя остана заместник-областен управител на София-град. През 2021 Такева-Първанова отново застана начело на областната администрация в София. За последно тя встъпи в длъжност като заместник-областен управител на 29 април 2024 г.

Според официалната ѝ биография тя е завършила две магистратури - по "Стопанско управление" в Лесотехническия университет и "Национална сигурност, духовенство и лидерство" в УниБИТ.

Работила е като зам.-директор в частно училище и като главен експерт в дирекция "Култура" на Столична община.

Назначението ѝ в "Образование и наука" съвпада с работата ѝ като заместник-областен управител. Освен това, Такева-Първанова има или е имала и друг договор с МОН по проект "Успех за теб" (както става ясно от декларацията ѝ към Комисията за противодействие на корупцията от февруари 2024 г.).

Според МОН няма конфликт на интереси, защото Такева-Първанова не получава възнаграждение и не участва активно в работата на дружеството:

"Следва да се има предвид, че с Живка Такева – Първанова е сключен договор за управление през януари 2024 г., а същата е назначена за заместник-областен управител на София – град в средата на годината. Независимо от това обстоятелство г-жа Живка Такева – Първанова след назначаването ѝ за заместник-областен управител не получава възнаграждение и не участва в работата на Съвета на директорите на "Образование и наука" ЕАД", обясниха пред Mediapool от ведомството.

Какво е това дружество?

"Образование и наука" ЕАД, гр. София е еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала под шапката на образователното министерство.

То се управлява от Съвет на директорите с трима до петима членове и се занимава с предпечатна подготовка, производство на учебници и полиграфически учебни произведения. Капиталът на дружеството е 3 228 600 лв.

За 2022 г. предприятието е реализирало загуби в размер на 359 хил. лв. Сега целта е развитие и разширяване на извършваните дейности и произвеждане на продукти.

Шуробаджанащина или съвпадение

Фактът, че Такева-Първанова е единственият кандидат за овакантеното място и че е дъщеря на влиятелна фигура в образователния сектор, повдига въпроси за прозрачността на процедурата. Назначението ѝ може и да е законно, но буди подозрения за предимство, което ѝ е било осигурено още на етапа на подбора.

Случаят с "Образование и наука" за пореден път повдига въпроса за назначенията в държавните дружества – дали става въпрос за обективен избор, или за добре дирижирани процедури, които облагодетелстват "наши хора". И макар всичко да е формално издържано, остава съмнението за поредния пример на шуробаджанащина в българската администрация.