Традиционния вече за Харманли празник с мотото "Очи за Белоногата" организират за пета година там с идеята да напомнят за Извора на Белоногата- един исторически паметник с национално значение, който от години се руши.

За проблема преди няколко месеца с открито писмо до министъра на културата сигнализира поетесата и общественик Светлана Николова, която апелира спешно да бъдат предприети мерки.

Сагата чий е всъщност Изворът на Белоногата и кой е неговият стопанин продължава от 2016 г. Днес тя най-после приключва благополучно, след като с поправка в акта собствеността е предоставена на Хасковската областна администрация.

Преди ден местният парламент в Харманли гласува решение, с което се стартира процедурата имотът да бъде прехвърлен безвъзмездно от държавата на общината за срок от 10 г. Това съобщи областният управител на Хасково Катя Панева. Остава след изтичане на 14-дневния срок и влизане на решението в сила община Харманли да изпрати  до областната управа мотивирано писмо и недвижимият имот да й бъде предоставен безвъзмездно за стопанисване и управление, коментира Панева. От страна на областната администрация процедурата приключи. Това стана възможно след активна работа, кореспонденция и срещи с Министерство на културата, МРРБ, общината и граждани, но е факт, че се справихме с тази дългогодишна сага, коментира Катя Панева.


"ОЧИ ЗА БЕЛОНОГАТА"


От 18 ч. днес започва програмата на тазгодишния празник. Към традиционните организатори от НЧ "Дружба-1870" миналата година се присъединяват от Сдружение "Бизнесът за Харманли" , а тази година и читалище "Харманли-2001", разказва Светлана Николова, която е основният инициатор.

Програмата за празника тази година включва традиционната пъстра фолклорна политра от детски дарования и прожекция на филма "По стъпките на Белоногата", подготвен с помощта на сдружението от НЧ "Дружба-1870". Той може да бъде гледан единствено на Извора на Белоногата чрез QR код, разказва Светлана Николова. 


Новият момент е открит пленер с участието на клубовете по изкуствата към НЧ "Харманли-2001"- "Изобразително изкуство" с ръководител художникът Димитър Каратонев, "Приложни изкуства" с ръководител Светла Въжиклиева и Темер Халил, който води клуба по "Скулптура".


През всички тези години, в които властта нехаеше за паметника, ние, гражданите, които милеем за Извора на Белоногата, който е знаков не само за Харманли и региона, но и за цяла България, не стояхме със скръстени ръце. Направихме това, което е по нашите сили- поставихме началото на този своеобразен Ден на Белоногата, коментира Светлана Николова. 

Тя разказва, че е приела, като своя кауза опазването, съхраняването и развитието на паметника с национално значение и е щастлива, че най-после дългогодишният документален проблем със собствеността е решен и в най-близко време Изворът на Белоногата ще има своя стопанин в лицето на Община Харманли. 


Това стана възможно и, след като през януари Светлана Николова изпрати открито писмо до министъра на културата с призив "властта най-после да обърне очи към Извора на Белоногата в Харманли, който е в окаяно състояние". Тя призова да бъдат предприети спешни мерки, тъй като Плочата на Гергана, която се намира вляво от Извора в местността Хамза, е в много лошо състояние, в едната си част е отлепена от бетонната основа и всеки момент може да падне. 


Днес съм щастлива, че усилията ни дават резултат и от ничий години наред Изворът на Белоногата в Харманли най-после ще има стопанин, който да спре разрухата. А ние, гражданите, ще продължим да бъдем активни и партньори и коректив, категорична е Светлана Николова. И казва, че е оптимист за бъдещето на тази историческа ценност, която да бъде съхранена за поколенията.