Линда Адамс насърчава читателите да поемат отговорност за живота си чрез своя бестселър „Дай най-доброто от себе си", създаден в сътрудничество с Елинор Ленц. Книгата излиза от печат на 2 май в превод на Надя Баева. Художник на корицата: Стефан Касъров.

Написана на приятен и лек за четене език и с изобилие от примери, в които читателят лесно се разпознава, книгата „Дай най-доброто от себе си" (272 стр., цена: 22 лв.) може да се използва като наръчник и „съветник" при всякакви ситуации от ежедневието. Но по-важното е, че тя предлага модел, който ни помага да поемем повече отговорност за собствения си живот и сами да го контролираме, както и да установим удовлетворителни взаимоотношения с околните. Разгледани са не по-малко значими теми като усвояване на умения за комуникация, разрешаване на конфликти и успешно поставяне и постигане на цели.



Често, вместо да слушаме, ние натрапваме на другия нашия съвет и решения; проповядваме и морализираме; прекъсваме рязко потока на комуникация, налагайки своите оценки. Линда Адамс показва колко много ползи могат да произтекат за всички видове отношения от открито, честно и директно излагане на лично мнение, собствени вярвания и ценности, без да се принизява човекът отсреща. Главата, посветена на сблъсъка на ценностите, предлага някои ефективни начини за въздействие върху другите, за да променят своите ценности. Авторката очертава и пътища за справяне с тревожността, съпровождаща откровеното самоутвърждаване.

Американската психоложка Линда Адамс, професионалист с близо 40-годишен опит в своята област, е авторка на над 20 книги, сред които „Обучение в ефективност за жени" и „Дай най-доброто от себе си", вече предназначена и за двата пола, претърпяла много издания и спечелила ѝ световна известност. Линда Адамс води и курс на същата тема, основан на т. нар. „модел Гордън" – на името на покойния ѝ съпруг д-р Томас Гордън, пионер в областта на комуникативните умения. Адамс посвещава тази книга и „на всички, които са имали смелостта и прозрението да пишат книги за жени, които ме вдъхновиха и мотивираха" – сред тях са Симон дьо Бовоар, Кейт Милет, Джийн Бейкър Милър, Мери Дейли, Мерилин Френч, Глория Стайнъм.

Из глава V

Как да избегнете някои конфликти

Самоличността израства като последствие от съществуванието.
Сидни Джурард

При все че изпитват фрустрация и чувство на неудовлетвореност от живота си, много хора никога не установяват и не приемат причините за негативните си усещания. Те завиждат на такива, които видимо водят продуктивен живот, но си измислят обяснения (любимо извинение е „лош късмет“ или „никога не ми излиза добра възможност“) за липсата си на постижения и удовлетворение.

Често тази липса на удовлетвореност може да бъде директно проследена до невъзможността човекът да заявява ясно и смислено своите желания и потребности. Като се научим да използваме откликващите аз-послания, това ни помага да се справим откровено с молбите, на които наистина искаме да откажем, и ни дава по-голям контрол над това как изразходваме времето и енергията си. Очевидно освобождаването от неприемливи задачи, бреме и задължения е важен крайъгълен камък към лична свобода.

Но свобода от – от пилеене на времето ви по неудовлетворяващ начин – е само половината от отговора. Другата половина е свобода за – за изразходване на времето, енергията и уменията ви по начини, които са значими за вас и водят към постигане на целите ви. Преследването ви на тази позитивна форма на свобода ще ви постави в ситуации, в които ще имате нужда от разбиране, подкрепа, сътрудничество или участие
от страна на други хора. Ако искате сътрудничество от околните, когато то ви е необходимо, те трябва да усещат отношенията ви като реципрочни – нужно им е да усещат, че сте готови да им помогнете да посрещнат своите потребности. Отношенията ви с другите хора винаги ще минават през промени и обрати; в един слу-чай вие ще оказвате помощ, в друг – ще я търсите. При всякакви такива житейски промени вашият най-надежден водач ще е способността да сте наясно за своите
потребности и ценности и винаги да помните да бъдете чувствителни към тези на другите.