„Всеки ще пожъне това, което е посял. Смятам, че земеделците от област Видин дадоха всичко от себе си тази година, положиха много усилия и се надявам, че реколтата ще бъде добра“ - с тези думи се обърна към присъстващите председателят на ВСЗ Жечко Андрейнски. Той изказа благодарности на Община Видин и институциите за оказваната подкрепа.

Дадоха официален старт на жътвената кампания в област Видин

Приветствие поднесе и кметът д-р Цветан Ценков: „Българското земеделие има хилядолетна история. Вярвам, че има много сериозна възможност всеки зърнопроизводител да направи по една частна фурна с истинските традиционни хлябове, които е създавал нашият народ. Надявам се, че в бъдещите години народът ни и институциите ще разберат, че поливната система, която бе съсипана, трябва да бъде възстановена. Златорожието, където сме в момента, също да възстанови своето достойнство с най-хубавите зеленчукови и плодни градини“.

На събитието в землището на видинското село Кошава присъстваха кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков, областният управител Огнян Асенов, директорът на Дирекция „Обща администрация“ в Общината Емилиян Енчев, председателят на Видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски, земеделският производител Росен Костадинов – своеобразен домакин на днешната проява, Любомир Здравков – директор на Областна дирекция на Държавен фонд „Земеделие“-Видин, Васил Василев – главен директор на ГД „Аграрно развитие“ в ОД „Земеделие“–Видин, директори на институции, зърнопроизводители от региона, представители на фирми и други.

Дадоха официален старт на жътвената кампания в област Видин

За здраве и успешна жътвена кампания бе отслужен водосвет от Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Пахомий.

Домакинът на днешното събитие Росен Костадинов също се обърна към своите колеги: „Началото на жътвената кампания за земеделеца е много светъл празник, за да се види труда през цялата година. Пожелавам на всички колеги, приятели, членове на Видинския съюз на зърнопроизводителите, една успешна година, безаварийна и много богата на реколта“.

През настоящата година в област Видин се очаква да се приберат над 320 000 декара пшеница. Произведеното количество зърно за страната ще бъде над 6.5 милиона тона, като и тази година то ще бъде основен източник на средства за зърнопроизводителите и над 4 милиона тона ще бъдат изнесени в чужбина.

Дадоха официален старт на жътвената кампания в област Видин