“Основното ни оръжие са профилактичните прегледи. Те са единственият вариант да хванем нещо в ранния стадия на заболяването, когато все още няма симптоми”. Това обясни д-р Петя Баликова от УМБАЛ “Св. София” в предаването “Дарик кафе”. Тя и актрисата Весела Бабинова гостуваха в ефира на Дарик радио по повод инициативата в подкрепа на женското здраве „НаВремеЗаМен“.
Информационната кампания се организира от АстраЗенека България с подкрепата на Министерството на здравеопазването и Столична община и в партньорство с Българско онкологично научно дружество (БОНД), Българска асоциация по медицинска онкология (БАМО), Институт за изследване лечението на рака на гърдата, Фондация „Нана Гладуиш-Една от 8“ и Асоциация на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ).
Кои са рисковите групи?
Пред Дарик д-р Баликова обясни кои са рисковите групи, които са застрашени в най-голяма степен от развиване на рак на гърдата и рак на яйчниците и какви са причините за това.
“Масово една от основните причини е напредналата възраст и при двете заболявания. С увеличаването на възрастта при жените се увеличава, разбира се, и рискът от всички онкологични заболявания. Затлъстяването е много сериозен фактор, който увеличава риска за всички онкологични заболявания. Тютюнопушенето, фамилната анамнеза, носителството на специфичните генетични мутации, каквито са т.нар. гени на Брок. Ако ги открием в някоя фамилна анамнеза, знаем че носителството им увеличава риска от развитие на рак на гърдата или рак на яйчниците. Хормоналните стимулации, по различни причини, също сериозен проблем, който знаете в момента - инвитро процедурите се извършват всъщност с хормонални стимулации. До момента още нямаме категорични данни това какво точно би причинило в едно обозримо бъдеще, но трябва да сме нащрек, когато имаме такъв случай при дамите”, обясни д-р Баликова.
Кога да сме най-внимателни?
Тя каза още, че около периода на менопаузата и промяната в хормоналните нива рязко се увеличава рискът за онкологични заболявания, тъй като промяната в нивата на естрогена играе сериозна роля в образуването на хормонално чувствителни тумори. По думите ѝ обаче и младите жени не са застраховани. Рискът при тях обикновено е свързан с това, че имат фамилна анамнеза за някое от двете онкологични заболявания.
“Профилактичните прегледи трябва да бъдат направени през по-кратки интервали от време при тези пациенти”, каза още д-р Баликова.
Тя подчерта, че при поява на симптомите, ракът вече е в напреднала фаза.
Актрисата Весела Бабинова, която е посланик на инициативата разказа какво я е мотивирало да бъде лице на “НаВремеЗаМен”.
“Подтикна ме най-вече това, че всеки път, когато се заговори за рак изобщо, тонът остава много минорен, което е разбираемо до някаква степен. Но за нас сега е много важно, и в тази инициатива, както и ние се опитахме да го покажем, че напротив, когато ти се грижиш за себе си, когато си отговорен към здравето си, когато ходиш редовно на профилактични прегледи и може да се хване навреме, тогава нещата могат да се развият по съвсем различен начин и да няма кофти край”, каза актрисата.
Профилактичният преглед спасява живот
И подчерта, че навременният профилактичен преглед може да избегне “ужасната диагноза”.
Бабинова каза още, че сама тя е в рисковата група. В нейното родословие имало 6 жени, които са си отишли вследствие на рак на яйчниците или рак на гърдата.
“Истината е, да не се лъжем, говорим за това като стане октомври. Ние в България имаме време за всичко, но или ни е страх или нямаме време да отидем на лекар”, каза Бабинова.
Слушайте и гледайте цялото интервю с д-р Петя Баликова и актрисата Весела Бабинова в прикачения файл.