Проблемът е като конструктор. Решението не става с думи и спонтанни решения на Министерски съвет и оповестяването им от министър-председателя. Вдигането на минималната работна заплата определено не намалява неравенството в обществото. Но показва, че инфлацията съществува не на думи. Вярвам, че подобни важни за държавата и гражданите решения, трябва да се случват с ясен проект и виждане не до следващ мандат и избори, а с визия за последствията от решенията и баланс между приходите и разходите на държавата. Няма как изкуствено, отново да се задължава средната класа, която е най-потърпевша през последните три години. Това коментира в рубриката си д-р Зияд Ел Масри по повод увеличаването на минималната работна заплата, което по думите на премиера акад. Денков, ще намали неравенството в обществото.

Според д-р Зияд Ел Масри, именно тези последни три години са ясната индикация, че светът се променя и политиките на държавите също. „Повечето държави започнаха да правят планове за свиване и своя лична политика с проекция за следващите пет години напред. Събитията от 2020 година ни показаха, че вече не може да се залага на предвидими промени в борсата, нито на помощ от съюзи и други държави. Остават единствено ресурсите на всяка една държава и до колко е голям или е пресъхнал изворът, от който ще черпиш. Нека да вдигнат, ако искат и на 2000 лв. минималната работна заплата, добре. Но от къде ще дойдат те?“, пита той.

По думите на д-р Зияд Ел Масри, подобна мярка може да бъде тълкувана като опит да се  намали неравенството или като опит да се успокоят дадени прослойки на обществото.

„Нека обаче да видим, че това не са просто 100 лв. отгоре, а и още разходи за работодателите, които за жалост са принудени да стесняват персонала и да увеличават разходите, при липса на нови пазари и възможности. Имат избор  те от своя страна да повишат стойността на предлагания продукт или да се лишат от още служители. Друг неприятен за всички вариант, освен съкратени хора е този - работещи в сивия сектор. Поставяме по този начин и без това затихващия среден бизнес в ситуацията на игра на руска рулетка с работещите“, твърди д-р Зияд Ел Масри и припомни:

„Ще теглим нов заем, съобщи финансовият министър. А преди това заяви, че ще завършим годината с излишък и ще сведем инфлацията до 3%“.

Д-р Ел Масри изрази и безпокойство от бъдещето на подобна политика. Според него българите с всяка изминала година стават все по-големи заложници на 5 – 6 хиляди души политици.

„Помните ли, че премина като тема идеята да се намалят парите на партиите. Днес чува ли нещо по този въпрос, напротив. Вече сме свидетели на увеличения. От друга страна, за всички проблеми, които се случват в България, имаме оправдание с войната, после със следващата. Интересно, че оправдания години наред не липсват. Всъщност, когато се натрупат твърде много неприятни фактори и лоши резултати от политически решения, на които сме свидетели вече 30 години, ни водят към съвсем друг извод – липсва експертиза, но пък няма човек, който да не потвърди къде имаме специалисти – в корупцията. Тази тема никога не отсъства, когато външният свят говори за България. Ще дам един пример, всеки път, когато кажа на мои приятели от чужбина, че до столицата ни се пътува 7 часа с влак, а четири, пет с автобус, те се чудят. Предвид километрите разстояние. Явно никой няма интерес за толкова много години, ние да имаме бърза ж.п. връзка. Изумително е. Все още в спален вагон ти дават синджир и катинар за багажа… Е, дайте ми и електрошок, ако искате. Но кажете ми, може ли да нямаме нормална междуселищна връзка вътре в страната след толкова спечелени проекти и толкова години на обещания. Но по-любопитното е не това, което можем да имаме с пари. А това, което нямаме от толкова много управници – дългосрочен план за развитие или представяне на туризма?“, пита д-р Зияд Ел Масри.

И като споменава „успешните“ практики на родната политика, стига до темата на първото му предаване: Все още хора умират, защото няма нито един медицински хеликоптер след повече от седем години обещания и средства, вложени в редица бъдещи технологии, които все още дори не са доставени на страната ни.

Цялата тема, чуйте в звуковия файл: