COVID сертификатът вече може да се имплантира с микрочип под кожата. Шведски учени разработиха технология за микрочип, който съхранява информацията за поставените ваксини срещу COVID-19. Чипът беше представен от главния изпълнителен директор на технологичната компания, която го е разработила - Ханес Сьоблад. Според него имплантирането на Ковид сертификата с чип под кожата е удобство.

Шведската стартъп компания DSruptive Subdermals тества върху доброволци микрочип с размерите на оризово зърно, който се имплантира под кожата на ръката. Имплантът съхранява COVID сертификата, който може да бъде сканиран от смартфон и други устройства.



Всъщност подобна иновация съвсем не е новост в Швеция, където вече близо 6 хиляди души разполагат с подкожен чип, който заменя картите за автобус или влак, ключовете им, карти за членство във фитнес клуб или пък баджовете за работното им място.

Изобретението бе представено лично от шефа на компанията, която го е разработила - Ханес Сьоблад.

"Имам имплант с чип в ръката и съм програмирал в него моя Ковид сертификат. Имплантирах си чипа, защото искам постоянно да ми е под ръка. Така той винаги ми е на разположение, за да бъде сканиран от мен самия или от някой друг. Много по-удобно е, когато отивам на кино или влизам в търговски център", посочва Сьоблад.  

Създателите на микрочипа твърдят, че личните данни на потребителите остават защитени.

„Тези импланти нямат батерия и не могат да предават сигнал. Те са пасивни, един вид са приспани. Активират се само при докосване с телефон, така че не могат да локализират местоположението ви“, обяснява Сьоблад. 

При промяна на информацията не е необходимо чипът да се отстранява, той може  да бъде актуализиран. Според разработчиците микрочипът може да бъде премахнат по всяко време.

В момента вече има няколко компании, които използват имплантирани микрочипове за идентифициране на служители. Технологията беше пусната за първи път на Three Square Market в Уисконсин (САЩ) през 2017 г. Служителите на компанията получиха безплатен чип, който им позволява да плащат за напитки и храна по време на обедната си почивка и да получават достъп до затворени помщения. Въпреки факта, че учените смятат, че технологията ще стане широко търсена в близко бъдеще, микрочиповете имат много опоненти, които твърдят, че заплахата от пълен контрол над хората е съвсем реална.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук