На 6 януари, православният свят отбелязва един от най-възвишените християнски празници - Богоявление, известен още като Просвещение. Този ден е свързан със значимите събития от живота на Исус Христос, а също така е и имен ден празнуват хора с имена като Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан и Богдана.
Според светите писания, на 6 януари Исус Христос бива кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В този момент небето се разкрива, а Светият Дух слиза при Христос във формата на гълъб. Гласът от небето казва: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение." Този момент обозначава началото на публичната служба на Исус и представлява явлението на Троицата.
На този ден се освещават бойните знамена на Българската армия. Традицията е възстановена през 1993 г., като преди това ритуалът се извършва в периода от 1879 до 1946 г.
Обредната трапеза включва традиционни ястия като прясна пита, сарми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи и вино.
Празникът Богоявление също се именува Просвещение, тъй като Йорданското кръщение просвещава, откривайки Бога в тайната на неразделната Троица. Светото кръщение представлява осиновяване от Отца чрез заслугата на Сина и силата на Светия Дух. В началото празникът се празнува заедно с Рождество Христово през II век, но по-късно бива отделен и отбелязван на 6 януари.
Традициите на Богоявление включват ритуалното хвърляне на кръста във водоемите от местни свещеници. След този акт се провежда тържествена литургия, наречена Велик водосвет, по време на която се обновява светената вода в храмовете. Тази свещена вода се принася в домовете и се използва през годината за защита от болести и пречистване на душата. На Йордановден се месят три ритуални хляба, които се предоставят за дома, гостите и за минувачите пред вратата на къщата.
Всички православни храмове отбелязват Богоявление с празнични литургии и водосвет на бойните знамена. Традиционно се извършва и ритуалът за спасяване на Богоявленския кръст, при който този, който успее да го хване, се вярва, че ще бъде здрав и благословен през цялата година. В различни места по света, като например в Калофер, се практикуват уникални обичаи като извиване на ледено мъжко хоро.
Този празник не само подчертава духовната значимост на събитията в Живота на Христос, но и обединява общностите в традиционни обреди и обичаи, които се предават през поколенията. Поздравления на всички, чиито имена се свързват с този светъл празник - Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан и Богдана!
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts