Ръководството на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) е октазало на територията му да бъде излъчен филмът на Веселин Диманов за доц. Кристиан Таков “Моралът е доброто”. Това става ясно от статус на Диманов във Фейсбук. След като статусът му се разпространи скорострелно в социалната мрежа обаче, от УНСС са реагирали и са се чули отново с Диманов. Прожекция в крайна сметка ще има. 

Ето какво гласи публикацията на автора от сряда:

Цензурата отново надделя – този път тя се прояви не къде да е, а в университета. И по-точно – УНСС. Да, точно там, където свободата трябва да е най-висша цел. Днес получих обаждане с покана за среща с ръководни кадри, професори и юристи, относно прожекция на “Моралът е доброто” на територията на УНСС. Отидох, окрилен от мисълта – ето, плодовете на нашия труд се отплащат – след близо седмица на преговори имаме дата, час, зала, че дори и бюджет за наемане на техника за професионално излъчване на филма.

„Моралът е доброто“, или как един документален дебют завладя България

Стиснахме си ръцете в коридора – 28 март, 16:00 часа, Аула “Максима” – вход свободен за студенти и преподаватели. Целта на прожекцията – образователна.

Да, ама не – след близо час получих второ обаждане, което наистина ме шокира. 

Съобщиха ми най-любезно, че прожекцията трябва да се отложи за след изборите, тъй като, забележете: “има опасност от скандал и грешно тълкуване на инициативата”. Или иначе казано – притесняват се, че филмът бил политически. 

“Голямото жури“ за Кристиан Таков: Той е нашият модерен трагичен герой

Горчи. Защото една от главните ни идеи и инициативи в момента е филмът да бъде излъчен във възможно най-много учебни заведения у нас. 

Предложиха ми дата 28 април, но аз отказах. И не съжалявам. Не съм посветил последните три години от живота си в създаването на биографичен филм, който съвсем осъзнато по никакъв начин не е с политически характер, за да бъдат подиграни усилията ми с подобни етикети, само защото са удобни. Това е третият университет, който не смее да излъчи филма за своите студенти. Толкова за свободата в България”.

"Кой говори?" - в памет на Кристиан Таков

Днес вече има развитие по казуса: 

"След среща с ректора на УННС Димитър Димитров днес, прожекцията на “Моралът е доброто” в университета ще се състои на 28 март, 16:00 ч. в аула “Максима”, както беше и първоначалната уговорка. Прожекцията е с образователна цел и е вход свободен за студенти и преподаватели на УНСС".

За “Моралът е доброто” 

Във филма са представени множество старателно издирени и непубликувани досега архивни кадри и документи, както и поредица интервюта със семейството, колеги, приятели и съмишленици на доц. Таков. Събрани заедно, те изграждат последователно образа на известния юрист, интелектуалец и общественик и отварят врата към неговия свят. А в този свят думи като истина, справедливост, морал и доброта се доказват всеки ден и с всеки житейски избор, който прави Кристиан.

Прожектират благотворително филм за доц. Кристиан Таков

Това е филм-послание за един необикновен човек, дошъл в нашия свят с мисия.

Кой е Кристиан Таков?

Кристиан Петров Таков е български юрист и университетски преподавател, доцент по гражданско, семейно и търговско право в Юридическия факултет на Софийския университет и в Юридическия факултет на Великотърновския университет. Роден е в София на 7 ноември 1965 г. Таков е един от основателите на политическа партия „Да, България!“. Умира от рак на стомаха на 11 юли 2017 г. в болница в Панагюрище.

Сбогувахме се с Кристиан Таков

От 1992 г. е асистент по гражданско, семейно и търговско право в Юридическия факултет на Софийския университет. Същевременно през 1993 – 1994 г. е хоноруван преподавател по семейно и облигационно право в Юридическия факултет на Университета за национално и световно стопанство – Монтана, и от 1993 до 1997 г. – в Нов български университет. През 2009 г. е избран за доцент в Юридическия факултет на Софийския университет. От 2012 до 2017 г. е съветник на президента Росен Плевнелиев по правни въпроси.

Специализира в Хамбургския университет (1994 – 1995 г.) и в университета „Виадрина“ във Франкфурт на Одер (1998 г.) по право на капиталовите пазари и в Института „Макс Планк“, Хамбург (2001 г.). Носител е на Хумболтова стипендия в Института „Макс Планк“ (2004 – 2006 г.). Член на Академичния съвет на Софийския университет (2007 – 2011 г.).

От 1994 г. е арбитър в Арбитражния съд към Българската търговско-промишлена палата, през 2004 г. става и негов председател. Член на Консултативния съвет по законодателството (2001 – 2002 г.), на Надзорния съвет на Агенцията за следприватизационен контрол (2002 г.).

Член е на Дружеството за германо-българско правно сътрудничество и съосновател на Института за германско право към Юридическия факултет на Софийския университет.

Научен секретар е на редакционната колегия на сп. „Съвременно право“.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм