След шоковото поскъпване на горивата преди няколко месеца, сега виждаме, че постепенно цените се нормализират и с всеки един месец падат надолу, предаде БГНЕС.

В началото на юли тази година цената на бензин А95 на основните столични бензиностанции достигаше от 3,35 до 3,43 лв. за литър, а на дизела — от 3,50 до 3,58 лв., докато този месец средната цена на бензин А95 е около 2,95 лв. за литър, а на дизела около 3.35 лв. за литър.

ГЕРБ-СДС предлага Закон за компенсиране на разходите на потребителите на моторни горива

В рамките на няколко месеца цената на горивата започна да спада, компенсацията от 0,25 стотинки също подпомогна на огромна част от гражданите да запазят повече средства в семейния бюджет, но следващата седмица предстои да видим дали цените на горивата ще паднат с още 1 лев.

Тази седмица Делян Добрев от ГЕРБ съобщи, че следващата седмица ще внесат Закон за компенсиране на потребителите на моторни горива. Добрев обясни, че всички компании, които извършват преработка на нефт от Русия или изнесен от Русия, ще са длъжни да правят вноска във Фонда за енергийна сигурност. По думите му този механизъм, който предлагат не касае бюджета и няма нужда дори от правителство.

Окончателно: Природният газ поевтинява с 47%

Според изчисленията на месечна база във Фонда ще постъпват около 100 милиона лева, които ще бъдат насочвани за компенсации на потребителите. От ГЕРБ обясниха, че отстъпката е заложена за всички потребители – физически и юридически лица.

„За разлика от тези 25 ст. на литър, които сега са само за физически лица, механизмът предвижда компенсации да се дават на всички, включително и на юридическите лица. Механизмът за компенсиране остава същият – както се компенсират 25-те стотинки, които всеки момент ще свършат, защото те бяха от данъци в размер на 150 млн.лв, а на ден се изплащат около един милион лева“, заяви Делян Добрев.

ЕК: Изключението за България да внася руски петрол не е, за да го продава на други държави

Междувременно през седмицата КЕВР съобщи, че природният газ поевтинява с 47%. Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за ноември в размер на 123,01 лв./MWh.

Това е цена без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия, уточняват от енергийният регулатор и припомнят: За предходния месец октомври утвърдената от регулатора цена беше 233,36 лв./MWh, което означава, че за ноември природният газ поевтинява с 47%.

„Горивни“ протести и размирици обхващат над 90 държави (видео и снимки)

Заради поевтиняването на газа КЕВР ще запази сегашните цени на парното и топлата вода и те няма да бъдат променяни от 1 януари 2023 г. Освен това утвърдената от регулатора цена на природния газ е почти двойно по-ниска от прага от 250лв./MWh за природния газ, над който българският бизнес настояваше за получаване на компенсации.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм