Цените на горивата могат да надминат 3.50 за литър и затова търговците на горива настояват за ясна формула за определяне на цените.

Искането е отправено към държавата от страна на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, в която влизат над 60 фирми – собственици на над 5000 бензиностанции.

На организираната от кръгла маса „Пазарът на горива – прозрачна и предвидима, конкурентна бизнес среда за справедливи цени и облекчаване на потреблението“ бе поканен и министър-председателят Кирил Петков, който в крайна смета не дойде.

Над 97% от собствениците на автомобили смятат, че цените на горивата са високи

Георги Тенев от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива прогнозира, че ако държавата не предприеме мерки, цената на горивата може да надмине 3.50 лева за литър.

"По отношение на усещането на потреблението на цените, тя със сигурност е висока. По отношение на пазарните тенденции, доставните цени и борсовите котировки, тя е логична и следва от само себе си. Още повече, че такива прогнози бяха направени още преди 6-7 или 8 месеца от колеги в бранша, включително от представителите на големите вериги", обясни Тенев.

По думите му сега ситуацията в Украйна и Ковид-19 пандемията са катализирали тези процеси и затова поскъпването на горивата се случва в толкова съкратени срокове.

"Ако не се вземат мерки, част от които ние днес предлагаме за обсъждане, или други сходни на тях мерки, с които държавата може да повлияе, тя цената със сигурност ще бъде нагоре и над 3.50 лв... Може би и много над 3.50 лв. Няма как да прогнозираме световния пазар какъв ще бъде", каза още той. 

Според него с лесни и бързи стъпки без да изхарчи нито един лев държавата може да предприеме нормативни мерки, така че хем да се гарантира събираемостта, хем да се облекчат и бизнесът и потреблението. Освен формулата, по която да се определя ценообразуването на горивата, от бранша предлагат да отпадне биокомпонентата, която се влага в горивата за срок от 3 до 6 месеца.

"Това ще облекчи нещата с около 50 стотинки, тоест да кажем до 50 ст. Да не си представи някой, че изведнъж ще паднат с 50 стотинки горивата. Ако бъдат предприети тези мерки, също така създаването на методика за ценообразуването, която да почива на обективни критерии, на борсовите котировки, плюс определени от държавата минимална надценка, която да гарантира че този бизнес е на светло, че се плащат заплати, че не се укриват приходи и т.н... Тези две неща, дори самостоятелно биха най-малкото, ако не понижили, то задържали цените на тези нива", допълни Тенев. 

Според Тенев дългите опашки по бензиностанциите от преди дни са били в резултат на паника.

"И тя, паниката, от една страна е породена от изказвания за недостатъчно количество, от друга страна от тези цени, които видяхме на няколко бензиностанции. Дали е имало спекула или не е имало спекула, се надявам да преценят институциите, които в момента извършват проверки навсякъде в страната и то основно на малките български бензиностанции", завърши той. 

Той увери, че няма недостиг на горива, но подчерта, че икономически оператори фалират и затварят обекти заради регулаторната полика в сектора и несъвършенствата на законодателството.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук