Българите Стефан и Максим Иванови станаха първите в света, които прекосиха Северния ледовит океан с гребната лодка. Тази смела експедиция е част от дългата им поредица от предизвикателства, която включва и десет върха в рекордите на „Гинес“.

Бури, мъгли, студ и влага: Как за първи път българи прекосиха Северния ледовит океан?Снимка: Стефан и Максим след успешното приключване на експедицията

"Неверест" е първата лодка, която е прекосила целия Северния ледовит океан с гребане", заявява Стефан Иванов.

Бащата и синът прекарали денонощия затворени в каютата, чакайки бурите да отминат. Те са първите хора, които прекосяват океана, гребейки, а Максим се гордее с това, че е най-младият човек, направил този подвиг.

Стефан преодолява сериозна травма, след като наранява пръста си в началото на експедицията. Въпреки съветите на лекарите да се откаже, той продължава да гребе, макар и само с девет пръста.

"Трябваше да загребвам с 9 пръста, и един да бъде шиниран. Цялата ръка се беше подула като боксова ръкавица. Все още не е отшумяла инфекцията, пръстът ми е малко по-дебел", обясни той.

Максим, едва 20-годишен, изиграва ключова роля, подкрепяйки баща си в трудните моменти.

„Тези 24 часа, бяха най-бруталното нещо, което съм преживявал. Не знаехме дали лодката ще издържи на тези удари. Беше в действителност доста по-тежко от други стихии, които сме преживявали", обясни Максим.

Дни на непрестанна мъгла и влага допълнително усложняват живота им на борда, а постоянната влага прави всичко около тях мокро и студено. Те също така побеждават и морската болест и трудните метеорологични условия.

"Това в действителност беше най-неприятната част от експедицията – тази влага, тя влиза на вълни през люка на каютата, когато мъглата обгърне целия регион, когато облаците се спуснат ниско чак до океана. В един миг има толкова влага в каютата, че няма начин да изсъхне нищо. Върху стените висят облекла, чорапи, обувки – да се сушат", описа Стефан.

Всъщност тяхната мисия е далеч по-мащабна от това да покорят рекорд и да влязат в медиите. Каузата на експедицията е била да напомнят на българите за важността на донорството на органи, защото всеки може да спаси живот, дори след смъртта.

"Тези експедиции, които правим, не са толкова самоцел, ами имат и този елемент да помогнат. Дори един донор да се появи допълнителен, дори един живот да бъде спасен, това е повече от достатъчно", посочи Максим Иванов.

Стефан и Максим очакват два нови рекорда на „Гинес“, но най-голямото им желание е да видят успеха и на хората, които подкрепят.