Университет „Проф. д-р Асен Златаров” посреща поредния курс за обучение на парамедици, но този път в Добрич. Официалният старт бе даден днес, като лентата прерязаха проф. д-р Христо Бозов, д.м., ректор на Бургаското държавно училище, кметът на Община Добрич Йордан Йорданов и д-р Светлана Винцянова, която е ръководител на филиала за обучение на медицински сестри, което откриване предстои.
33-ма души ще се обучават за парамедици в Добрич. Сред тях има кметове на населени места, пожарникар, ветеринар, военен, шофьор на линейка, масажисти, учителки, лаборанти и други. Те са от градовете Добрич, Генерал Тошево, Тервел, както и от няколко добрички села. В курса те ще придобият трета степен на професионална квалификация. Тя включва подготовка за оказване на първа помощ, транспортиране на болни и пострадали и при необходимост подпомагане на по-висококвалифицирания персонал.
„За мен е изключителна чест да съм тук сред Вас и да направим една историческа стъпка в развитието на медицината в град Добрич. Доказано е, че добрата медицина е свързана с качествено обучение“, бяха думите на проф. д-р Христо Бозов. Той изрази благодарността си към кмета на града и неговия екип, председателя на Общинския съвет, директора на болницата и всички от медицинската общност за тяхното съдействие.
Проф. Бозов представи първата въвеждаща лекция по оказване на първа помощ при спешни състояния.
„Професията на парамедика е международно призната и обществено значима. Тя е широко призната в Европа и САЩ. Парамедикът е много важен човек, защото това е медикът, който е първи в осъществяването на медицинска помощ при бедствия, инциденти и катастрофи“, каза д-р Светлана Винцянова. Тя сподели, че по време на предварителните срещи с курсистите е имала за цел да ги мотивира и да им подчертае, че те са много важни и трябва да се отнасят много отговорно към обучението си.
На откриването присъстваха председателят на ОбС – Добрич Красимир Николов, зам. областен управител Живко Желязков, Владимир Трендафилов, зам.-кмет по „Хуманитарни дейности“ към Община Добрич, д-р Анелия Коларова, председател на районната колегия на Българския лекарски съюз – Добрич, д-р Даниел Донков, председател на комисията по здравеопазване в ОбС – Добрич, д-р Георги Желязков, директор на МБАЛ Добрич, д-р Светла Илиева, зам. директор на болницата, гл. сестра Румяна Куманова, д-р Бисерка Пачолова, управител на ДКЦ - 1 в Добрич, д-р Митко Груев, началник на спешното отделение в града, д-р Огнян Господинов, директор на Центъра за спешна и неотложна медицинска помощ.
Парамедиците с трета степен на професионална квалификация могат да работят в линейките на центровете за спешна медицинска помощ, в спешни приемни отделения на лечебните заведения, в служби за спешно реагиране и във всички звена и терени, където е необходимо оказване на такъв тип помощ. Професията е динамична, отговорна и търсена.
Учебната програма включва 1000 часа обучение, от които 550 са практически – в спешните центрове, а 450 са теория, с която курсистите се запознават с основните параметри в медицината – анатомия, физиология, хигиенни норми и оказване на медицинска помощ в спешни и аварийни ситуации. Те ще получат много добро обучение и умения по различни специалности, свързани със спешната медицина. Ще знаят как се реагира при спиране на сърдечна и дихателна дейност. Освен това ще бъдат обучени да извършват шиниране, поставяне на инжекции, спиране на кръвотечение, както и реакции и поведение при травми на главата, на гръбначния стълб, при раждане и други.
До момента в Бургаския държавен университет са обучени пет курса парамедици, които активно работят в линейките на Центъра за спешна медицинска помощ в Бургас и в спешните центрове.
На откриването пред бъдещите курсисти, своя опит сподели председателят на Съюза на парамедиците в България Ива Пехливанска, която също е възпитаник на Университет „Проф. д-р Асен Златаров”.