От пускането на първите автобуси, закупени преди години по проекта за обновяване и модернизация на градския транспорт, Бургас прави опити да интегрира информация за транспортната си мрежа в Google Maps. Заради множество промени в транспортната схема обаче линиите и точките (спирките) по тях не са сертифицирани от компанията, а последните подадени данни са „потънали“ преди почти две години.

Корекции в общите правила, по които компанията майка - Alphabet Inc работи, направени преди няколко години, оставят четвъртия по големина град в страната като неизследвана територия за хората, използващи най-популярния софтуер за навигация в света на градските джунгли.

Пред „Дарик“ от общината уточниха, че са изпратили всички необходими данни за вграждане на транспортната схема в Google/Maps, но оттам все още не са публикували графиците. Касае за статична информация, която не отразява движението на градските автобуси в реално време, въпреки че информационните системи, внедрени за контрол на трафика в града, позволяват това да се случи на по-късен етап. Към днешна дата, уточни управителят на „Бургасбус“ инж. Петко Драгнев, казусът с „бялото петно“ в Maps за градския транспорт на Бургас, е по-скоро замразен.

Информация за транспортната схема на града има в няколко специализирани сайта, както и в официалния портал на общинския превозвач, но туристите на нашето време едва ли изтеглят файлове с цветни линии и спирки в телефоните си. От администрацията заявиха, че през годините са правили множество опити за връзка с представители на Alphabet и разрешаването на този проблем, но без никакъв успех. 

Бургас и Русе са единствените големи градове в страната, за които Alphabet не предоставя информация за градския транспорт. Такава липсва и във втората по популярност идентична услуга за навигация – Apple Maps.

Подобно удобство за туристите, собственици на Android-устройства, Пловдив въведе през 2019 година. За подготвяне на информацията на местната администрация в града под тепетата е помогнала IT компания, която е работила по този проект около два месеца. Същата година и БДЖ обяви, че разписанието на влаковете е достъпно в Google Maps.

Будапеща е един от пионерите на Стария континент по отношение да електронна достъпност до градските транспортни системи. Още през 2015 година унгарската столица впрегна високотехнологичното си оборудване за контрол на трафика и успя да предложи подаване на информация за линиите в реално време в най-популярните софтуерни решения. Намиране на автобус, градска железница и дори велосипед от точка „А“ до точка „Б“ отнема само няколко секунди и кликвания върху дисплея. Достъпът до транспортната схема на столицата на Унгария в Google/Maps стана възможен след изпълнението на проект, финансиран от европейските фондове. 

Любопитен факт е, че всъщност Бургас е бил първия град в страната, който е качил цялата си мрежа за градски транспорт в Maps и то преди цели 12 години.

Скрийншот от 2010 година показва, че действително градът е приличал на западните си събратя с доста friendly отношение към чуждоезинчните туристи. Не е ясна причината заради която днес тези данни са премахнати - вероятно вина за това имат няколкото сериозни промени в транспортната схема при изпълнението на проекта за Интегриран градски транспорт.