В чест на 24 май, Международното триенале на сценичния плакат – София, представя няколко изложби, експонирани в различни точки на света.

Ладисполи, Италия

Със специално тържество ще бъде отбелязан деня на българската просвета и култура в училище „Абагар“, което се намира в град Ладисполи, непосредствено до италианската столица. Акцент в празника е експонираната върху оградата на училището международна плакатна акция БУКВИТЕ НА БЪЛГАРИЯ – АЗБУКА НА ЕВРОПА. Един от най-успешните проекти на Треналето е гостувал в повече от 35 града по цялата планета, но за пръв път е представен върху ограда на бълтарско училище извън страната.

Дегу, Южна Корея

Стана традиция в чест на 24 март, Н. Пр. Петко Драганов да открива изложбата в различни градове на Южна Корея. След внушителните прояви в Сеул (2020) и в Градската бибилотека на най-големия пристанищен град Бусан (2022), тази година изложбата е експонирана в град Дегу. Събитието е част от дългосрочен българо-корейски ппоект, който акценитра върху силата и значението на буквите, които както у нас, така и в Южна Корея са почетени със специален празник, а плакатната изложба Хангъл и кирилица, организирана от Триеналето през 2020 в столичната галерия „Сан Стефано“ беше първата демонстрация на съвременен южнокорейски графичен дизайн в България.

Будапеща, Унгария

От края на миналата година, върху великолепната ограда на българското посолство в Будапеща по инициатива на Н. Пр. Посланик Христо Полендаков, са представяни различни комбинации, създадени от плакатите-букви, включени в акцията Буквите на България – Азбука на Европа. Така в сърцето на града периодично се появяват изложбите-послания Успех България, Добруване, Пробуждане...

Анкара, Турция

отново по инициатива на Посолството на България в Анкара, изложбата гостува и в Турция.

Серията Буквите на България – Азбука на Европа е първата изложба в новооткрития прес- клуб на БТА и ще бъде последвана от художествени намеси в други пространства.

В това празнично шествие на българската култура, безценна е подкрепата на домакините и дипломатическите мисии в съответните страни, а в ролята на символични „водещи“ влизат плакатистите от държавите-домакини, които участват със свой плакат в акцията.

Художестванета Галерия „Илия Бешков“, Плевен

е първото публично пространство, което обедини и показва двете плакатни серии на Триеналето, посветени на буквите: пълната версия на колекцията От А до Z и Я – съвместно начинание с най-прочутото студио за графичен дизайн Пентаграм и Буквите на България – Азбука на Европа.

Цялата тази поредица от събития е възхвала на българските букви - неизменен символ на знанието и неизчерпаем източник на вдъхновение, повод за творчески интерпретации на десетки прочути майстори на плаката от България и света.

ДА ЖИВЕЯТ БУКВИТЕ!

Изложбите са част от едногодишната програма „Плакатът – проекции и перспективи“, реализирана с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Повече за колекцията:

Буквите на България – Азбука на Европа e плакатна акция на Международното триенале на сценичния плакат, в която участват изявени художници от различни страни и континенти. Състои се от 30 плаката, колкото са буквите на българската азбука. Всеки художник е автор на един плакат – буква, определена чрез жребий. Една от буквите - “Ь” e създадена след конкурс между младите български художници и студенти, в който участваха повече от 60 проекта на автори до 35 годишна възраст. Всички плакати са цветни, с формат: 70 х 100 см и с еднакво типографско оформление. Международната плакатна акция & изложба “Буквите на България – Азбука на Европа” обединява усилията на 30 художника от 20 страни (27 именити световни плакатисти + 3-ма български автори, единият от които дебютант) за създаване на колекция от постери, посветени на България и нейната култура през темата за уникалността и универсалността на българската азбука – една от трите писмености на Европа. Акцията на Международното триенале на сценичния плакат - София е пръв опит за активиране на широк кръг изявени артисти от цял свят за създаване на цялостен съвременен художествен продукт, популяризиращ българската култура, използвайки една от нейните емблеми – буквите. 30-те плаката са мащабна визуализация на идеята за създаване на положителен образ на страната ни у нас и по света. Нещо повече, съставът на авторите е обещаваща заявка за подобаващо присъствие в престижни чуждестранни галерии и издания, както и вълнуваща възможност за бъдещи срещи с най-разнообразна публика.

Повече за Международното триенале насценичния плакат – София - Създадено през 1994 година от Божидар Икономов (1943-2016), Божидар Йонов и Албена Спасова, днес чужди експерти поставят Триеналето сред петте най-влиятелни световни платформи за плакат и е единственото изложение, фокусирано върху културната сцена.

Някои от по-важните изложби на колекциите:

2008, май– Мадрид, Испания (По време на ІV Световна среща на българските медии, организирана от БТА);

2008, 24 май – 24 юни – София, Национална галерия за чуждестранно изкуство;

2008, 16 юни – 28 август – галерия “Понд Ньов”, Европейски салон на изкуствата - Париж;

2008, септември – зала “Скандинавия” - Ню Йорк;

2008, декември – Международен панаир на книгата, НДК, София;

2009, януари – Музей на печата – Токио, Япония;

2009, февруари-март – зала “ Хуан Миро” ЮНЕСКО - Париж, Франция;

2009 май – септември – изложби в художествените галерии на Сливен, Русе - България;

2009 май – Скопие, Македония;

2009, май –юни – Дворец на нациите ООН, Женева

2009, септември – Международно биенале на плаката - Колорадо, САЩ;

2010, март – Poster Art Gallery, Хелзинки, Финландия

2010, април – Международно изложение за културен туризъм – Велико Търново

2010, май – Свободен университет - Бургас

2010, октомври– международно биенале на плаката, Мексико;

2010, галерия „Сърбия”, Ниш, Сърбия

2014 – 2018 Бърно, Прага, и др. градове в Чехия

2015 септември, Centro Centro, Мадрид

2016 май, Атриума на кметството в Любляна

2018 май – септември, изложба наоткрито върху оградата на Посолството на Полша в София

2017 май-юни, Мост на влюбените, НДК

2019 май - ограда на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“, Варна

2019 септември – ноември, Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, Пловдив (по време на Пловдив- европейска столица на културата)

2020 май, Корейска фондация, Сеул, Южна Корея

2022 май, Градска библиотека, Бусан, Южна Корея

2022 ноември, Български културен институт, Будапеща, Унгария

2022 декември, ограда на българското посолство в Будапеща, Унгария

2023 май, прес клуб на БТА и оградата на българското посолство Анкара, Турция

2023 май, оградата на българското училище „Абагар“ в Ладисполи, Италия

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм