За забрана на социологическите проучвания 60 дни преди провеждането на избори настояват от Гражданска инициатива „Будители“. Според представители на инициативата проучванията на електоралните нагласи са непряк способ за влияние върху резултатите. От „Будители“ смятат още, че е необходимо да бъде направена кардинална промяна на избирателната система, защото настоящият модел вече е изчерпан. 

Нужна е кардинална промяна на избирателната система, коментира Росен Рашков от гражданската инициатива по време на организираната от тях кръгла маса за промените в Изборния кодекс. 

Снимка: Гражданска инициатива "Будители" / БТАСнимка: БТА

Считаме, че трябва избирателната система да бъде преразгледана. Видът, в който е, очевидно е изчерпан и трябва да бъде заложен вариант, в който да бъде смесена най-малкото, т.е. половината от състава на Народното събрание да бъде избиран чрез мажоритарен вот, а другата половина да е т.нар. втори избор, както е в Германия, например”, обясни Росен Рашков.

За тази промяна обаче са нужни поне 6 месеца преди провеждането на избори, смятат от инициативата. Непосредствена промяна обаче може да бъде направена по отношение на социологическите проучвания, уточни Рашков. Предложението е да се въведе пълна забрана за проучвания на електоралните нагласи 60 дни преди вота. 

“Това непряк способ за повлияване, защото когато бъдат дадени повече проценти за дадена партия, отколкото има, то ангажира някаква периферия за нея. И разбира се, тя повишава своя резултат. И обратно - ако за дадена партия, дори тя да има висок резултат, който я вкарва в парламента, ако дадено проучване не отрази вярно и свали под този резултат, никой от периферията - това са ⅔ от евентуално гласуващите, няма да отиде да пусне своя глас за тази партия”, изтъкна аргументите си Рашков.  

От „Будители“ предлагат още да се забрани на партиите да заплащат медийни участия извън средствата в медийните пакети, както и да се разреши на всички граждани в секциите да правят виодезаписи, които после да бъдат признавани за доказателства в съда. 

Чуйте подробностите в прикачения звуков файл.