Премиерът на Великобритания Борис Джонсън подаде оставка като лидер на Консервативната партия, проправяйки пътя за избор на нов министър-председател, след като десетки министри напуснаха неговото правителство, предаде БГНЕС.

Борис Джонсън подава оставка

"Ясно е, че волята на парламентарната Консервативна партия е да има нов лидер на тази партия, а следователно и нов министър-председател", заяви Джонсън пред "Даунинг стрийт" 10.

58-годишният Джонсън обяви, че ще се оттегли от поста си след множеството оставки на висшия му екип, напуснали в знак на протест срещу неговото ръководство. Той ще остане на поста министър-председател, докато не бъде намерен негов приемник.

Борис Джонсън се бори за политическото си оцеляване

Графикът за надпреварата за лидерския пост на торите ще бъде обявен следващата седмица, каза той, след три бурни години на поста, определени от Брекзит, пандемията от Ковид-19 и непрекъснатите спорове относно репутацията му на лъжец.

Лидерските избори ще се проведат през лятото, а победителят ще замени Джонсън до годишната конференция на партията в началото на октомври, съобщиха Би Би Си и други медии.

Той заяви, че е "тъжен... че се отказва от най-добрата работа в света" и оправда борбата в последните часове, за да изпълни мандата, който спечели на общите избори през декември 2019 г.

В трескавите часове, предшестващи изявлението на Джонсън, лидерът на опозиционните лейбъристи Киър Стармър приветства предстоящото му напускане.

Стармър обаче заяви, че е необходима "истинска смяна на правителството", и поиска вот на недоверие в парламента, който може да предизвика общи избори, вместо Джонсън "да се държи месеци наред".

Дори и с поглед към оставката Джонсън се опита да стабилизира управлението си с няколко назначения на мястото на напусналите членове на кабинета.

Сред тях е и Грег Кларк, убеден привърженик на "оставането", който се противопоставя на развода на Великобритания с Европейския съюз, за който се бори Джонсън.

Джонсън се държеше за властта въпреки вълната от над 50 оставки на членове на кабинета му.

Но напускането в четвъртък на министъра на образованието Мишел Донелан и молбата за напускане на министъра на финансите Надим Захауи, които са на работа едва от два дни, изглежда наклониха везните заедно с предупрежденията за нов вот на недоверие от страна на депутатите тори.

Няма функциониращо правителство

Министърът на отбраната Бен Уолъс и на финансите Риши Сунак, чиято оставка отприщи вълна от напускащи министри, бяха сред първите фаворити за наследник на Джонсън, според проучване на YouGov сред членовете на Консервативната партия.

Тези членове ще определят новия лидер, след като депутатите от торите намалят броя на претендентите до двама.

Министърът на Северна Ирландия Брандън Люис даде началото на трескавите събития днес, като стана четвъртият министър в кабинета, който подаде оставка, и написа, че Джонсън е "преминал чертата, от която няма връщане назад".

Късно в сряда Джонсън отговори демонстративно на призивите на своите съмишленици и колеги от кабинета да се оттегли, като уволни министър Майкъл Гоув, а източник от Даунинг стрийт заяви пред медиите, че бившият му главен съюзник за Брекзит е "змия".

Вестник "Сън" съобщи, че Джонсън е казал на колегите си, че ще трябва да "потопят (ръцете си) в кръв", за да го изтласкат от поста, но събитията от днешния ден явно са го притиснали.

Шоковите оставки на Сунак и на министъра на здравеопазването Саджид Джавид късно във вторник поставиха началото на поредица от напускания на министерските постове.

Джонсън: Аз съм бащата на плана на Макрон за европейската общност

Те напуснаха, след като Джонсън се извини за назначението си през февруари на високопоставения депутат от Консервативната партия Крис Пинчър за заместник-главен секретар.

Пинчър беше принуден да се оттегли след обвинения, че в пияно състояние е опипвал двама мъже.

След оставката последваха дни на разменени обяснения, преди Даунинг стрийт най-накрая да признае, че Джонсън е знаел за поведението на Пинчър още през 2019 г.

Критиците на торите заявиха, че случаят с Пинчър е подействал на мнозина, ядосани, че трябва да защитават поредните лъжи на Джонсън за назначаването на един "сексуален хищник".

Джонсън беше конфронтиран от членове на кабинета си в сряда, когато се върна на Даунинг стрийт от продължително изслушване в парламентарна комисия.

Твърди се, че делегацията включвала твърдолинейния министър на вътрешните работи Прити Пател.

Главният прокурор Суела Браверман заяви пред ITV, че макар и да не иска да подаде оставка, "сега балансът се е наклонил в полза на това да кажа, че е време да си тръгна".

Тя стана първият тори, който заяви, че ще се кандидатира в конкурса за лидер, но според букмейкърите е няма шанс.

Борис Джонсън планира да остане на власт до средата на 30-те години

От месеци насам Джонсън е преследван от скандали, включително партита на Даунинг стрийт по време на локдауна заради коронавируса.

Премиерът, който получи полицейска глоба за аферата "Партигейт", е изправен пред парламентарна проверка дали е излъгал депутатите за разкритията.

Преди месец той едва оцеля при вот на недоверие сред депутатите от Консервативната партия, което по принцип би означавало, че оставката му не може да бъде искана отново в продължение на една година.

Но влиятелният "Комитет 1922", съставен от депутати тори, които не са министри, се опитва да промени правилата, като изпълнителният му комитет планира да избере нов състав от членове следващата седмица.

В парламента в сряда Джонсън обеща да продължи, като настоя, че страната се нуждае от "стабилно правителство".

В обръщението си Джавид призова други министри също да подадат оставка.

"Проблемът започва от върха и аз вярвам, че това няма да се промени", каза той пред притихналата Камара на общините.

В края на речта му из залата отекнаха викове "Довиждане, Борис". 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм