Борис Джонсън се бори за политическото си оцеляване, след като двама от най-добрите му министри атакуваха ръководството му и подадоха оставки, предаде БГНЕС.
Канцлерът Риши Сунак и министърът на здравеопазването Саджид Джавид подадоха оставките си в рамките на 10 минути един след друг, последвани от лавина от зам. министри и младши администратори. Критиците на кабинета заявиха, че това е "край" за министър-председателя, докато лейбъристите заявиха, че ръководената от него партия е корумпирана.
Великобритания ще увеличи разходите си за отбрана до 2,5% от БВП
Джонсън даде да се разбере, че планира да остане на поста си, тъй като се опитва да укрепи правителството си с реорганизация на кабинета.
Той назначи Надим Захауи за нов канцлер, а началникът на кабинета на министър-председателя, Стив Баркли, стана министър на здравеопазването на мястото на напусналия Джавид.
Джонсън: Аз съм бащата на плана на Макрон за европейската общност
Британският премиер, който е изправен пред най-сериозната криза на ръководството в досегашния си премиерски мандат, ще бъде подложен на допълнителен натиск по-късно днес, когато ще се изправи пред депутатите по време на въпросите към министър-председателя.
Той трябва да даде показания и пред Комитета за връзка - група депутати, които проверяват политиката и решенията на правителството.
Джонсън: Ако Путин беше жена, нямаше да нападне Украйна
След като се оттеглиха, нито Джавид, нито Сунак се изказаха публично, но техните писма за оставка бяха силно критични към премиера.
Джавид предупреди, че ръководството не "действа в национален интерес", а Сунак заяви, че обществеността очаква правителството да бъде управлявано "правилно, компетентно и сериозно".
Лидерите на опозиционните партии призоваха министрите от кабинета да се присъединят към двойката и да подадат оставка, а лидерът на лейбъристите сър Киър Стармър заяви, че е готов за предсрочни парламентарни избори.
Депутатът от Консервативната партия Андрю Мичъл заяви пред Би Би Си, че за Джонсън всичко е "свършило", като заяви, че "той няма нито характера, нито темперамента да бъде министър-председател" - и единственият въпрос е колко дълго ще продължи неговото управление.
Борис Джонсън планира да остане на власт до средата на 30-те години
Нито един депутат от торите досега не се е обявил открито против министър-председателя и няколко министри се обединиха около премиера, включително външният министър Лиз Тръс - един от потенциалните претенденти да го замени като лидер на торите.
Тя заяви, че е "100% зад премиера", а министри от кабинета, сред които Доминик Рааб, Майкъл Гоув, Тереза Кофи и Бен Уолъс, също посочиха, че ще останат в правителството.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм