От днес Българската народна банка (БНБ) пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема "175 години от рождението на Христо Ботев" от серията "Българско възраждане", съобщи на страницата си централната ни банка. Това е първата възпоменателна монета за тази година, информира БТА.

Среднощни опашки пред БНБ за сребърна монета с лика на Христо Ботев Среднощни опашки пред БНБ за сребърна монета с лика на Христо Ботев

Цяла нощ, още от 20.00 ч. в понеделник, хора чакат на опашка пред централния вход на БНБ, за да се сдобият с възпоменателната монета, предава БГНЕС.

„Купувам монетата с колекционерска цел, тя е важна защото на първо място е сребърна, а по-рядко монетите са от благородни метали. Общо взето ще я запазя за себе си, а може би след време ще я продам с цел инвестиция, въпреки че не съм колекционер. Нямам представа дали има и други монети с лика на Христо Ботев, един приятел ми каза за днес и реших да се сдобия и аз с една такава монета“, заяви Ангел Цойков от гр. Пазарджик пред БГНЕС.

Среднощни опашки пред БНБ за сребърна монета с лика на Христо Ботев

Снимка: БГНЕС

„Баща ми е събирал монети, аз също го правя, те са важни за България и искаме да я притежаваме, щом я вземем ще я запазя за себе си“, това коментира друг от чакащите на опашката и поясни, че тази монета не е първата с лика на Христо Ботев. „Има и от 5 лв., сега тази е с номинал от 10 лв.“

„С колекционерска цел закупувам монетата и ще я запазя за себе си. Тя е ценна за мен, защото е българска монета, защото Христо Ботев е голям български революционер, поет, много важна фигура за България. Притежавам и монети на повечето велики български личности, сребърните соцмонети, с ликовете на Иван Вазов, Васил Левски, Раковски и Паисий Хилендарски“, сподели друг от желаещите да се сдобият с монетата.

БНБ отрече за доклад, че България не е готова за влизане в еврозоната през 2024 г.

Имаше и хора, които не знаеха защо монетата е важна. „Чакам си тук, защото ми е кеф. За пръв път идвам и ми е интересно, ако взема тази монета ще я запазя“, заяви един от тях.

Монетата ще бъде пусната на цена от 114 лева и ще се продава в Българската народна банка – на две каси в София, пл. "Княз Александър I" № 1 и четири каси в Касов център на БНБ в София на ул. "Михаил Тенев" № 10, както и в офиси и клонове на "Банка ДСК" АД, "Кей Би Си Банк България" ЕАД, "Първа инвестиционна банка" АД, "Тексим Банк" АД и "Централна кооперативна банка" АД. Новата монета ще бъде предоставена на банките за продажба до края на работния ден.

Лихвите по кредитите може да скочат двойно до края на 2023 г.

Всеки клиент (физическо или юридическо лице) ще може да закупи от касите на БНБ само по 1 монета, независимо дали закупува от свое име и за своя сметка или от името и за сметка на друго лице, съгласно представено нотариално заверено изрично пълномощно за закупуването на конкретната възпоменателна монета. Лицата, които закупуват възпоменателни монети, следва да са пълнолетни, т.е. да имат навършени 18 години.

Монетата е изработена от сребро, проба 999, има диаметър 38,61 милиметра и тежи 23,33 грама. Тиражът й е 5000 броя, какъвто беше на последните възпоменателни монети "Голям гмурец" и "Цар Калоян". 

На лицето на монетата е изобразен номиналът й - 10 лева, емблемата на БНБ, има и надпис БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА.

България започва подготовка за сечене на евромонети

На гърба на монетата е ликът на Христо Ботев, вдясно – надпис "175 ГОДИНИ" и подписът му, а отгоре в полукръг – надпис "ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ХРИСТО БОТЕВ".

За изработване на монетата е послужила фотография с подписа на бележития български революционер и поет от 1976 г., която принадлежи към архива на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".

БНБ припомня, че Христо Ботев е изобразен на български възпоменателни монети и банкнота. На него са посветени над 120 паметници в България и по целия свят – от Аржентина, през Франция и Австрия, до Турция, Румъния и Русия. А името му носят населени места и върхове, улици и булеварди, училища и читалища из цялата страна.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм