Бургас посрещна 185-та годишнина от рождението на Апостола на свободата с напълно почистен паметник в Морската градина на Бургас. Благородната инициатива, която ще продължи, е на двамата братя и журналисти от информационния сайт Uniconbg.com - Кеворк и Степан Дадурян.

Те организираха измиването на бюст паметника в навечерието на годишнината от рождението на Васил Левски, съвместно с местната власт, почистващата фирма „Нелсен Чистота“, а в кампанията се включиха както и преподаватели и ученици от ПГЧЕ „Васил Левски“ в града. Преди това журналистите направиха консултации с експерти, сред които и историографът Митко Иванов за да не бъде увреден монумента.

В края на миналата седмица, на друга емблематична за Бургас дата – тази от кончината на най-големия благодетел на града, Александър Георгиев Коджакафалията, паметникът на Левски беше почистен по напълно безвреден метод.

Братя Дадурян предвиждат освежаването и на още един паметник на Весил Левски – този в двора на едноименното училище, което през 2023 година отбелязва 60-годишнина. Преди да се пристъпи към конкретни действия обаче, е необходимо да се направят обследвания от специалисти за състоянието на скулптурата. Те трябва да решат подлежи ли паметника на по-сериозна обработка с препарати. Идеята на двамата журналисти е това да се случи преди празника гимназията.

За почистването на паметника в Морската градина, възпитаници на ПГЧЕ“ Васил Левски“ четоха стихове за Апостола и негови послания.

Посланието на самото почистване на монумента обаче е свързано и с историята на града, сподели Кеворк Дадурян.

За паметниците в историческото ядро на парка е бил положен доброволен труд и са били спонсорирани през годините от арменските бежанци. А специално паметника на Апостола е бил изграждан със средства на арменците през 30-те години на миналия век. И това не е случайно. Приживе Левски е имал арменски сподвижници, говорил е техния език, а самите арменци никога не го предават. Едно от местата, където се е срещал със своите сподвижници е било именно арменската църква в града, която е и най-страта сграда на територията на бургаска община“, напомня Кеворк Дадурян.

Журналистите имат и друго интересно предложение: историческите и културни паметници да бъдат „осиновявани“ от организации, фирми или личности, които да поемат отговорност за поддържката им ежегодно.

„Това не е нова практика на Стария континент. Всъщност, е доста ефективен метод за запазване на паметта. Единственото важно условие е организацията или човекът, който ще поеме грижата за паметника на героя да декларира, чрез договор, че за определен период от време ще поддържа монумента, съгласно точно определени критерии. Това ще гарантира системна поддръжка, а ще облекчи и местната и държавна власт като средствата за тях могат да се пренасочат в социалната или здравна сфери“, коментира Степан Дадурян.

Идеята и на двамата е да продължат кампанията, а с времето да успеят към нея да съберат още повече съмишленици.

Повече за чистата памет, благородната инициатива и историята на града, чуйте в звуковия файл от Кеворк Дадурян:

Още новини от Бургас