Нулева година обявяват за първи път в историята на бизнеса от най-голямата билкова борса в България, съобщи пред Дарик собственикът й Николай Богойски. Браншът, свързан със събирането и първичната обработка на билки, в който работят над 200 фирми у нас, е пред фалит.
Причините за това са липсата на субсидии, ДДС-то върху първичната продукция, включително и за диворастящите билки и наложените европейски норми, които, според изкупвачите, трябва да се актуализират. В събирането на билки са ангажирани целогодишно близо 300 000 души в страната, предимно от ромски произход.
България, която е най-големият производител на билки в Европа, е на път да загуби всички пазари в Европейския съюз и Америка. Голям пазар на билки е била и Русия. В страната ни се събират средно по 20 000 тона билки, като близо 95% от тях се изнасят за фармацевтичната, хранителната и козметичната индустрия в чужбина. От тази година изкупвачите на билки, които са ангажирани с първичната обработка и съхранение на активните вещества в лечебните растения, са изправени пред фалит. Според Николай Богойски, в чиято база в Старо Железаре през последните 13 години се събират и съхраняват над 100 вида билки, причините за това са няколко.
Заради наложените европейски норми, продукцията не може да се изнася, тъй като и по диворастящите билки се откриват препарати за растителна защита, които се разнасят от въздушните маси при пръскането на различните посеви.
Билкозаготвителите не получават субсидии като земеделски производители, с изключение на тези които отглеждат култивирана мента, лавандула и маточина. За сравнение в Хърватия държавните субсидии за отглеждане на лайка са 300 евро на декар.
Не на последно място е проблемът с данък добавена стойност, който, според представителите на бранша, трябва да отпадне за първичната продукция, защото тя е предимно за износ. Искането за това е свързано и с факта, че в процеса на събиране на билки участват предимно ромски семейства, които нито искат да издават документи за произход при изкупуването на билките, нито искат да плащат данъци за възнаграждението, което получават.
Пловдивският район е най-големият производител на лайка, а България – на липа. От бранша очакват обаче в най-скоро време европейските пазари да бъдат залети с продукция от конкурентни страни като Египет, Украйна, Индия и Китай. В този смисъл липсва адекватна държавна стратегия, въпреки съвременните тенденции и признатата роля на билколечението, желанието на хората за здравословен начин на живот и рационалното използване на лечебните растения, и България губи водещата си позиция на европейския пазар.
Още по темата слушайте в аудиото: