Намалява безработицата сред младите висшисти. Вече тя е под 2%, докато през миналата година е била 3,5 на сто. Средният осигурителен доход на завършилите нараства, достигайки до 1647 лв. през 2022 г. (при 1520 лв. през 2021 г.).
Това отчита последното издание на Рейтинговата система на висшите училища у нас, което беше представено днес в МОН. Сред положителните тенденции са още повечето чуждестранни студенти у нас, както и по-малко български студенти в чужбина.
Работещите млади висшисти на позиции, които не изискват висше образование, са под 46%
Софийският университет за поредна година оглавява класацията като лидер в най-голям брой професионални направления. Той е на първо място в 21 от общо 28, с които участва в класациите.
Техническият университет в София е на първо място в 6 професионални направления от общо 9, а Медицинският университет в София е първи в четири от общо 5, обясни Георги Стойчев, ръководител на екипа, изготвящ Рейтинговата система на университетите в България.
СУ откри новата академичната учебна година
Работещите млади висшисти на позиции, които не изискват висше образование са под 46%, а в предишни години са достигали 54 на сто. Почти всички студенти, които завършат медицински специалности, се реализират на пазара на труда. При тях безработицата е около и под 1%, колкото е и сред завършилите „Военно дело“ и „Математика“.
Най-много млади безработни има сред завършилите „Социални дейности“ 3,7%. Системата дава информация и за това какви професии упражняват най-често завършилите, посочи още Стойчев.
Най-много студенти се обучават в Софийския университет – близо 20 хиляди, следван от Пловдивския и УНСС. Любопитно е, че в СУ учат повече студенти, отколкото в 22-та университета с най-малък брой студенти в страната, взети заедно.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Проф. Добромир Димитров: В Япония и в САЩ, за МУ-Плевен се говори като за образователен и научноизследователски център от световен мащаб
- Акад. Григор Горчев: Роботизираната хирургия стана стандарт и ние, нашето поколение, сме късметлии
- Проф. Славчо Томов, чл. кореспондент на БАН: Съвременната наука не е индивидуално състезание, а комплексна и екипна работа
- На Тържествен Академичен съвет наградиха заслужили преподаватели на МУ-Плевен/ВИДЕО/