Председателят на гражданско движение „Сияние“ Николай Попов бе специален гост в „Седмицата на Дарик“, за да коментира темата с пътния травматизъм. Попов коментира случая от последната седмица, след който почерни България, след като две деца от школата на „Славия“ и един мъж загинаха в тежка катастрофа на АМ „Тракия“. Попов говори за управлението на правителството Румен Радев и какви мерки могат да бъдат предприети в борбата за предотвратяване на жертвите на пътя.

„Ген. Радев не си държи на генералската дума пред мен. Иде ми да си изровя детето с ковчега от земята и да не стъпя повече тук“, заяви Николай Попов.

„Има пандемия от пътни убийства. Не може, когато става дума за смърт на деца, ние да бъдем толерантни и да чакаме сиренето и кашкавалът да поевтинеят. Какво направи БПЦ, с която Радев се среща, по темата с убийствата на децата и въобще на хората по пътищата? Нищо! Един ден ще кажа кой и за какво ми е обаждал да не говоря по време на кампанията. Това са цинични неща и скандални. Няма да кажа, но ще бъде интересно. Този човек беше свързан с тези, които бори Радев. Няма да говоря по-малко, ще продължавам да говоря“, категоричен е Попов.

„Не може да имаме пътна безопасност без мантинели. Не познавам фактите и обстоятелствата, защото не познавам фактите и обстоятелствата. Чувам, че комисионните за фирмите остават, но ще са малко намалени, за да са доволни. Тези мантинели, аз не съм експерт, но го проверявам с експерти, не могат да издържат товарен автомобил. Оказа се, че тези мантинели са най-нисък клас и могат да удържат само лек автомобил до 1,5 тона. Открих намушкан човек от мантинела, след като е катастрофирал. Тази мантинела е била скъсана преди това. Един човек загина заради скапаната мантинела. Къде беше г-н Радев, когато изнасях тези факти. Проблеми с мантинелите и пътищата има от началото на демокрацията“, коментира Николай Попов.

„Много лесно се подменят фактите при една катастрофа. Нямаме проблем да плащаме по-високи винетки, ако имаме по-добра услуга. Подкрепям и вярвам на арх. Иван Шишков – този човек има потенциала, възможностите и желанието да свърши работа. Този сектор има нужда първо от оздравяване, повишаване на качеството на пътната услуга и после да се вдигат и цените. В областта на строителството на пътища се доверявам на арх. Иван Шишков, но нямам доверие на г-н Радев, че има воля за реални действия, апелирам да се видя с г-н Радев, защото мъртвите не ядат кашкавал. Не е нормално ние, които имаме 100 000 официални гласа, да се молим и това са гласове за конкретна тема и кауза, не можеш да отказваш на 100 000 българи да чуеш техните искания за конкретната програма. Мандатът на Румен Радев започва с тежък фалстарт по отношение на пътната безопасност. Всяка загуба на дете на пътя е стрела в сърцето ми. Тази борба ми дава сили да продължа. Бащата на Боби, който загина, ми каза, че застава до мен, защото това ще му даде сили. Аз няма да се откажа, въпреки че на много моменти ми е идвало да си тръгна от България. Толкова е разочароващо всичко“, заяви той.

Още от интервюто на Николай Попов пред Божидар Русев може да прочетете в прикачения материал!

Вижте цялото интервю на председателя на „Сияние“ Николай Попов в „Седмицата на Дарик“ в прикаченото видео!