Познанията по български език да се проверяват във всички учебни планове и степени на образованието, не само в средното, но и във висшето. Това да се превърне критерий при оценяването и акредитацията на висшите учебни заведения, а владеенето на български език да стане условие за даване на българско гражданство. Това са част от мерките, които учените от БАН предлагат за защита на богатството, красотата и звучността на българския език.
Добро решение в тази посока би било и създаването на български културен институт, подобно на „Сервантес“, „Британския съвет“ или „Гьоте институт“.
1 708 четвъртокласници са на външно оценяване по БЕЛ в Сливенско
45% от завършващите средно образование у нас са функционално неграмотни. Даните припомни чл.-кор. Иван Гранитски
Призивът отразява тревогата за състоянието на публичната реч и е по инициатива на Отделението по изкуства и изкуствознание на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН. Проф. Иван Илчев обаче заяви, че е скептичен.
1105 четвъртокласници ще се явят на външно оценяване в област Добрич
Въпреки това той смята че са необходими действия, не еднократни, а повтарящи се и насочени не към скорошна, а отдалечена във времето промяна.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Реформите в образованието: Необходими и възможни
- „Първият кабинет по физика” гостува в Исторически музей – Стрелча
- Проф. д-р Ивайло Старибратов: Нова информационна система ще свързва професионалните училища и студентите с бизнеса в Пловдив и региона
- Ще изяде ли мишката книжката: Изкуственият интелект - вредител и помощник в образованието