
10 инцидента с цивилни кораби са се случили на територията на Черно море от началото на военните действия в Украйна.
От Военноморските сили уточняват, че при нито един от докладваните 10 инцидента не е констатиран разлив на вещества или друго замърсяване на морската среда.
Борислав Сандов посочи най-големите екологични опасности от войната в Украйна
Днес вицепремиерът Борислав Сандов обсъди с компетентните институции рисковете за българската Черноморска акватория заради войната в Украйна. Инвазията на руската армия в Украйна поставя в риск промишлена инфраструктура, химически складове и военни съоръжения на територията на Украйна.
По време на срещата беше изтъкнато, че аварии и разрушения там носят риск и за България, като замърсяване може да достигне до българската акватория по река Днепър, през Украинското крайбрежие и по естествените морски течения, идващи към страната ни от североизток.
Истински ли са труповете в Буча? Проверка на фактите
Министър Сандов се запозна с разработените планове и даде предложения по схемите за действие в случай на възникване на аварийни ситуации от различно естество в Черноморската акватория. Беше поставен акцент върху необходимостта от по-добра организация и навременна комуникация между отделните институции, всяка в рамките на своите компетенции.
„Оставаме в постоянен контакт и започваме индивидуални срещи с всички български институции и организации, свързани с опазването на чистотата и безопасността в Черно море, с цел предотвратяване на криза, свързана с трансгранично замърсяване“ – заяви министър Сандов.
Москва: Украйна нанася удари по руска територия, има ранени и повредени сгради
На срещата беше решено да започнат ежеседмични изследвания на компонентите в морската среда, плавателните съдове, за които ще бъдат предоставени от Гранична полиция - Варна.
Министър Сандов информира, че предвижда и срещи с областните управители на Варна, Добрич и Бургас, на които да се обсъди актуализирането и разработването на нови аварийни процедури с цел оптимизиране на времето за реакция и взаимодействието между институциите.
Украинските власти съобщиха за нови пожари в района на Чернобил
От БДЧР планират провеждане на допълнителен проучвателен мониторинг на морските води съвместно с експерти от Румъния. Чрез МОСВ е установен контакт с румънската страна и е предвидена работна среща в началото на следващия месец за обсъждане местоположението на пунктовете за измерване, както и на веществата, които ще подлежат на контрол.
На 5 април в България беше и румънският министър на околната среда, с който също бяха обсъдени аспектите на по-задълбочено сътрудничество, включително и по отношение на обмен на данни между двете страни.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Морските води на България надминаха тези на Гърция и Италия
- Печка на дърва запалиха пред Министерския съвет
- „Шел“ започва сондиране за нефт и газ в българската акватория на Черно море
- “Новините, обяснени”: Морският координационен център и желанието да се спрат военни действия в Черно море, каквито няма