
Над половината българи не се чувстват достатъчно информирани за въвеждането на еврото у нас. Това показва ново национално представително проучване на изследователски център “Тренд”, реализирано по поръчка на в. “24 часа”.
Според данните 59% от анкетираните подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум по темата, но това не се отразява съществено на общественото му одобрение. Изследването очертава още липса на значима динамика в оценката за работата на основните институции, както и отстъпление в подкрепата за партията на Ахмед Доган, която вече е осма политическа сила.
В последните два месеца не се регистрира съществена промяна в оценката за работата на основните институции, въпреки динамиката на събитията около тях. Оценката за работата на парламента остава на сравнително ниски нива – 15% положителна оценка срещу 77% отрицателна. Правителството се задържа вече трети месец на сходни нива – през май 26% отговарят положително за работата му, а 57% я оценяват отрицателно.

Инициативата за референдум на президента не е повлияла на одобрението към него – 41% оценяват работата му положително, което не представлява промяна спрямо предишни месеци.
И в електоралната картина не се наблюдават съществени размествания. ГЕРБ запазва водещата си позиция с 26,2% от гласуващите. Почти равни са резултатите на ПП-ДБ (13,8%) и „Възраждане“ (13,5%). Лек ръст бележи ДПС – Ново начало, които достигат 11,6%. БСП-ОЛ остава стабилна с 6,8%. Три партии са с близка подкрепа: ИТН с 6%, МЕЧ с 5,9%, а партията на Ахмед Доган бележи спад – от 6,7% през март до 5,8% през май. „Величие“ остава близо до парламентарната бариера с 3,9% подкрепа.
Над половината (55%) от българските граждани не се чувстват информирани по отношение на въвеждането на еврото в България. 41% се чувстват информирани. По-ниска степен на информираност се отчита сред хората над 60 години и сред представителите на етническите малцинства. Сред висшистите обаче над половината се чувстват добре информирани. 59% от анкетираните подкрепят провеждането на референдум по темата за приемането на еврото през 2026 г., докато 31% са против такова допитване.

На въпрос кога и дали изобщо България трябва да приеме еврото, 21% отговарят, че страната трябва да го въведе на 1 януари 2026 г. 33% смятат, че трябва да го въведем, но не непременно през 2026 г., а 38% са против въвеждането му изобщо. Най-младите възрастови групи (18–29 и 30–39 години) изразяват най-силна подкрепа за приемането на еврото в зададения срок. Най-резервирани са най-възрастните и социално уязвимите групи. Сред партийните електорати най-висока подкрепа за въвеждането на еврото през 2026 г. има сред симпатизантите на ГЕРБ и ПП-ДБ.
Изследването е реализирано в периода 12–18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1001 души на възраст 18+.
Още по темата
- Манол Пейков: „Възраждане“ очакват апокалипсис и затова спестяванията им са в евро!
- „Новините, обяснени“: Богати и платежоспособни ли са българите?
- Деян Николов: Във „Възраждане“ имаме информация, че влизаме в еврозоната под условие!
- Колко % са против еврото? Колко % биха гласували за партия на Румен Радев?