Заради риска от навлизане на заболяването чума по дребните преживни животни, от понеделник по българските гранични пунктове ще бъде въведена дезинфекция, съобщи изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Светлозар Патарински.

На 10 километра от България – в гръцкото населено място Ясмос, е регистриро огнище на заболяването, което засегна 260 овце и кози. Заради опасността заразата да се пренесе и у нас, в неделя се проведе спешно заседание на Областната епизоотична комисия, в което участие взеха директорът на БАБХ д-р Патарински, заместник-министъра на земеделието и храните Деян Стратев.

Все още на територията на страната ни няма регистриран случай на заболяването. Д-р Патарински обясни, че към този момент у нас не са влизали в животни от Румъния и Гърция - страните, в които има огнища на заразата. 

Снимка: БТА

Спешно заседание на Областната епизоотична комисия в Кърджали Снимка: БТА

Зам.-министър Стратев обясни, че в  Румъния са регистрирани 43 огнища и са засегнати над 220 хиляди животни, а в Гърция - 44 огнища, като засегнатите животни са над 15 хиляди.

Заради опасността от разпространение на чумата вв България са въведени национални мерки - движението на живи животни за доотглеждане или клане не се допуска без клинични изследвания и PCR тестове и ще се свикват епизоотични комисии на областно и общинско ниво.

Деян Стратев обясни, че заболяването се предава от животно на животно, но не е опасно за здравето на хората. Стопаните обаче търпят огромни икономически загуби, тъй като при установяване дори и на едно заболяло животно,, се унищожават всички животни от стопанство. Все пак, в случай на такъв регистриран случай, зам.-министърът уточни, че засегнатите стопани ще бъдат обезщетявани. Той посъветва животновъдите да са в постоянна връзка с ветеринарните лекари и да оповестяват веднага компетентните органи дори и само при съмнения за заболяло животно.