България запазва световното си лидерство по отношение на качеството на популацията от благороден елен, стана ясно от десетото изложение на трофеи, което бе организирано от Северноцентралното държавно предприятие.

Мероприятието събра стотици ловци, ловни деятели и дивечовъди и бе уважено лично от д-р инж. Мирослав Маринов - зам.-министър на земеделието и храните, инж. Стоян Тошев - изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите, инж. Васил Василев – председател на Националния ловно-рибарски съюз СЛРБ, учени от Лесотехническия университет - проф. Нино Нинов, доц. Стоян Стоянов, доц. Георги Костов, директори на държавни горски предприятия, директори и експерти от държавни горски и ловни стопанства и др.

България запазва световното си лидерство по отношение на качеството на популацията от благороден елен

Директорът на СЦДП инж. Иван Недков откри изложението с израз на благодарност към ловните стопани и всички имащи принос за развитието на популацията от благороден елен в България. Той и допълни, че високото средно ниво на качество на изложените трофеи е високо признание за ловните стопани и техните усилия.

В своите обръщения към присъстващите зам.-министър Мирослав Маринов и директора на ИАГ инж. Стоян Тошев заявиха, че представляваните от тях институции подкрепят изложението и подчертаха неговата висока стойност за развитието на ловното стопанство, а зам.-министър Маринов определи инициативата като едно от двете ловни мероприятия в календара, което българските ловци всяка година очакват с нетърпение.

България запазва световното си лидерство по отношение на качеството на популацията от благороден елен

Ежегодно в резултат на изложението СЦДП издава детайлен каталог на добитите трофеи от благороден елен, който показва актуалните генетични качества на популацията. Тази година в него място намериха 250 трофея, 97 от които бяха представени на изложението.

Общо 6 дивечовъдни участъка, 6 горски и 11 ловни стопанства от 5 държавни горски предприятия показаха своите експонати, добити през 2024 г. Вниманието приковаха няколко капитални трофея, най-отличителен сред които бе експонат, добит в държавен дивечовъден участък остров Вардим, оценен на 260,06 точки по стандартите на Международния съвет по лова и опазване на дивеча (CIC).