В България отваря врати първият по рода си Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT в Източна Европа.
Целта е да се разрасне българската научна общност, да се привлекат, развият и задържат местни и международни изследователски таланти, както и да се ускори въздействието на икономическите и социални иновации в региона.
Центърът е създаден в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и двата най-големи технологични университета на Швейцария - Федералния технологичен институт в Цюрих и Политехническия университет в Лозана.
Разплащания с микрочип под кожата? Вече е възможно
Проектът е получил подкрепа от българското правителство със 100 милиона долара, 6,5 милиона долара от SiteGround, 3,75 милиона долара от Amazon Web Services (AWS), 3 милиона долара от Google, 550 хиляди долара от български предприемачи и 285 хиляди долара от DeepMind, пише therecursive.
„Източна Европа е пълна с ярки научни умове – но твърде често стремежите на хората са ограничени, поради липса на съоръжения, финансиране и подкрепа. Това доведе до „изтичане на мозъци“ от Източна Европа, системен проблем, който обезкуражава иновациите. INSAIT има за цел да обърне тази тенденция и да се конкурира в световен мащаб“, подчертава проф. Мартин Вечев, който преподава във Федералния технологичен институт в Цюрих.
Средно около 30 000 българи напускат страната в търсене на по-добри перспективи всяка година.
Петков обсъди потенциала за засилване на сътрудничеството с Amazon и Google
В INSAIT ще се извършват обучения от световно-реновирани учени от университети като Бъркли, Принстън, Калифорнийския универститет и други.
Институтът за изкуствен интелект ще предлага изследователски и образователни програми за машинно обучение, обработка на естествен език, компютърно зрение, информационна сигурност, езици за програмиране, формални методи, квантови изчисления, компютърна архитектура и др.
България става център за развиване на изкуствен интелект
Институтът ще започне работа през септември 2022 г. и в рамките на две години се очаква преподавателите и студентите да започнат да публикуват статии на водещи конференции, за да помогнат за изграждането на международната репутация на INSAIT.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм