Евентуалната форма на стопанисване на стадионите на „Ботев“ и „Локомотив“ след тяхното завършване най-вероятно ще е отдаване под наем на ползващите ги клубове, тъй като концесията е скъп за тях вариант. Това прогнозира пред Дарик кметът на Пловдив Костадин Димитров. На този етап обаче ясен отговор на въпроса нямазащото разговори с ръководствата на клубовете не са водени, подчерта още градоначалникът на втория по големина град.

Според заместника му по спорт Николай Бухалов договорът за ползване на мащабните спортни съоръжения трябва да бъде обвързан и с тяхната поддръжка, тъй като в годините те ще имат неминуема амортизация, а община Пловдив едва ли има средствата да може да ги ремонтира.

Николай Бухалов: снимка Искра Койчева 

"Но и двата стадиона имат доста помещения, които могат да удовлетворят желанията на други видове спорт и също  да се отдават под наем", поясни олимпийският шампион по кану.

През 2024 г. община Пловдив планира да похарчи 2 милиона и 195 хиляди лева за спортни дейности. Тези средства ще бъдат разпределени сред местните клубове. Конкретните суми все още обаче не са определени, тъй като ресорната комисия в общината все още не е решила, обясни още в ефира на Дарик Бухалов.

По думите му, нарастващият брой спортни клубове в града (160) представлява значително предизвикателство за общината. За да има средства за всички, исканията на баскетболния „Академик“ и волейболния „Марица“ за отпускането им по 400 000 лева за настоящата 2024-та година, ще бъдат редуцирани.

Към момента местната управа работи по изграждането на спортни зали, новият плувен басейн на "Младост", както и проектиране и направата на скейтборд парк. Николай Бухалов отбеляза обаче, че няма достатъчно терени за спорт и призовава за публично-частни партньорства с дългосрочни договори, тъй като не е възможно всички спортни обекти в града да бъдат финансирани единствено от общинския бюджет.

За съжаление, решение за стадион "Спартак" на този етап няма, тъй като концесията на съоръжението беше прекратена и няма желаещи за нова, добави още зам-кметът по спорт.

На въпрос на Дарик – „Умря“ ли още в зародиш идеята за изграждането на Втори гребен канал?, олимпийският шампион отговори, че проектът все още има много поддръжници, както и противници, което е естествено. Една от големите пречки обаче за реализацията му е откупуването на терена от 11 дка зад таблото на Гребния канал, оценен на 1 милион и 350 хиляди лева.

Досега не са предприети стъпки за закупуване на земята. Ако това се случи, ще бъде възможно да се кандидатства за финансиране по програмата „Региони в растеж“ и това съоръжение, заедно с туристическите лодки и предвидения ски лифт, да осигури още възможности за отдих на жителите и гостите на Пловдив", категоричен е зам.-кметът по спорт в общината.

Цялото интервю на Искра Койчева с Николай Бухалов чуйте в аудиото.