
"Трябва да го заявим ясно, България остава домакин на сесията, професор Ненов остава неин председател. Променя се единствено мястото, няма да е НДК, а ще е централата на ЮНЕСКО в Париж, и, съответно, няма да похарчим 15 милиона лева, вероятно около 5 милиона, което също е важен фактор в настоящата ситуация на бюджетна дисциплина”. Така министърът на културата Мариан Бачев обясни в парламента случващото се с проваленото домакинство на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО.
Форумът трябваше да се проведе в София, след като България пое ангажимент за това по време на служебния кабинет “Главчев”, но в сряда стана ясно, че отказваме да го организираме. Въпреки това ще се наложи да поемем разходите. Отговорност за случилото се вчера премиерът Росен Желязков хвърли върху служебната власт.
Снимка: Мариан Бачев / БТА
Днес министър Бачев заяви пред депутатите, че липсата на време и ресурси е причината 47-ата сесия на ЮНЕСКО да не се проведе в България. От думите му стана ясно, че ангажимент за домакинството на мащабното събитие е било одобрено на 31 юли м.г. по време на 46-ата сесия в Делхи, Индия. Бачев обаче подчерта, че българската делегация в Делхи не е имала мандат за приемането на подобна покана. Освен това процесът по организацията е бил забавен.
Подобно събитие не е правено от времето на Людмила Живкова
“Организирането на подобно събитие, което не е правено през последните 40 години от времето на Людмила Живкова, така да се върнем назад, разбирате, че няма как да се случи. Можем да купим всичко. Не можем да купим време", каза още министърът на културата Мариан Бачев.
Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев също обясни в парламента, че отказът от домакинството е заради липсата на техническа готовност за провеждането на събитие от подобен мащаб.
Темата не е свързана нито с политическа воля
"Темата не е свързана нито с политическа воля, нито с желание или нежелание, а с нивото на техническа готовност", каза Дончев.
Той направи паралел с подготовката на България за председателството ѝ на Съвета на ЕС през първата половина на 2018 година.
Снимка: Томислав Дончев / БТА
"Ще Ви припомня, че подготовката започна една година предварително, имахме отделен министър с администрация. За събитие, което следва да се случи след три месеца, при условие, че няма нито обявена, нито започната обществена поръчка за настаняване, транспорт, логистика, превоз и каквото било друго, заплашва да не се случи по най-добрия начин", каза още той.
"По-добре българско събитие в Париж, отколкото излагация в София", каза още той.