Свикването на Велико Народно събрание е почти невъзможно технически, това каза пред „Дарик“ преподавателят по Конституционно право доцент Атанас Славов. Според него премиерът Бойко Борисов лансира идеята за него и нова Конституция, за да спечели време и да подмени дневния ред.
„Предварително е ясно, че възможностите за неговото свикване (на ВНС, бел. ред.) са абсолютно фиктивни към настоящия момент, имайки предвид разположението на политическите сили в парламента. За мен това е ход за отвличане на вниманието, опит за печелене на политическо време. Не изключвам и опит за разделяне на протестиращите, защото една част от хората на протеста се чувстват удовлетворени, или поне подхождат с разбиране към една такава идея, защото имаше едно такова искане. Друга част от протестиращите обаче през цялото време твърдяха, че това Велико Народно събрание няма да постигне целите, които му се възлагат“, отбеляза доцент Атанас Славов.
По думите му, от гледна точка на политическа тактика на Борисов, това е използване на ядрената опция, защото „пренарежда политическия дебат и дава възможност да се мине на следващо ниво“.
От гледна точка на гражданите, не мисля, че това искане на Борисов ще изиграе напълно своята роля, каза преподавателят.
Според него обаче, за премиера сега е важно да договори своя сигурен изход от ситуацията. „Като казвам сигурен изход, не просто как ще подаде оставка, а какво ще се случи след подаването на оставка, защото сценария от 2013 г. - да си припомним, че в момента, в който паднаха Борисов и Цветанов, веднага избраният иначе от тях главен прокурор им образува досъдебни производства, започнаха наказателни процесуални действия. Борисов не иска да е пак, втори път в тази ситуация.“
Доцент Атанас Славов обясни процедурата, която Конституцията е уредила за свикване на Велико Народно събрание:
„Първо, най-малко половината народни представители, т.е. 121 трябва да внесат проект за нова Конституция или съществени изменения в действащата, или президентът, той е другият орган, който може да внесе такъв проект. Но, за да се стигне до свикване на ВНС този проект трябва да бъде обсъден между два и пет месеца, след като е внесен и тогава, след гласуване на 160 народни представители, това са 2/3 от Народното събрание, да се вземе решение за свикване на ВНС.“
По думите му обаче, простата аритметика показва, че доколкото гласовете на главната опозиционна партия - БСП, те са 78, а другите партии, ДПС и Воля, част от Патриотите, нямат кохерентно и монолитно гласуване, то много трудно тези 160 гласа могат да се съберат, освен ако някаква част от БСП, както се случи при избора на г-н Цацаров за председател на антикорупционната комисия, не реши да гласува с ГЕРБ. „Но това за мен би било политическо самоубийство за БСП“, добави доц. Славов.
Той коментира още, че Великото Народно събрание е фикцията на българския преход. „Периодично говорим за ВНС, но всички знаем, че то е почти невъзможно да се свика, което означава, че отговорността за промени в Конституцията трябва да се поема преди всичко от Обикновеното Народно събрание“.