Aрменската общност в Пловдив отбелязва празника "Дярънтарач" - Сретение Господне. Това е един от най-почитаните празници, който се чества 40 дни след Рождество Христово (Арменската църква празнува Рождество на 6 януари). На арменски Дярънтчрач означава  "Да излезем пред Господа". 

Четиридесет дни след раждането на  Иисус,  Дева Мария завела своя Младенец в Йерусалимския храм, защото, според Мойсеевия закон, всяко първородно дете от мъжки пол трябвало да бъде представено на Бога. Честването на този празник е свързано и с имената на служители на Храма - на праведния Симеон и пророчицата Анна. Симеон  е един от 72-мата мъдреци, превели Стария Завет на гръцки през 285 г. пр.н.е. 

„Дярънтарач" се чества и като ден на новобрачните двойки. Днес младите семейства бяха  благословени от отец Храч Мурадян в арменския храм „Сурп Кеворк“. Празникът продължи в двора на училището с традиционни арменски танци на младежкия танцов състав от ОАБС „Парекордзаган“ около запаления огън. Според обичая, на този ден всички младоженци прескачат огъня за здраве и за късмет за първородната рожба под снежен „дъжд“ от пуканки.

Именници на Дярънтчрач са: Симон, Симеон, Симона, Сима, Храчухи, Храчиг, Хрануш, Храч, Храчя, Храйр, Пайлиг, Гайдзаг, Байдзар.

Традициите и обичаите на различните народности в Пловдив и региона, ще бъдат съхранени по проект на  Фондация "Заедно" - "Един град, три религии, седем етноса - от миналото за бъдещето" . Целта е аудио и видео репортажи да запазят за следващите поколения нематериалното културно наследство на най-стария жив град в Европа. Проектът е финансиран по програма на  НФ "Култура" към Министерство на културата на Република България.