Арестът на бившия министър-председател на България Бойко Борисов миналата седмица е знак, че новият лидер на страната Кирил Петков сериозно изпълнява обещанието си да се бори с мафията, проникнала в обществения живот на балканската страна, твърди в публикация за „Политико“ авторът Криситиан Оливер, 

Според статията обаче бързото освобождаване на Борисов и „нежеланието на прекалено могъщата прокуратура да повдигне обвинения срещу бившия пожарникар и шампион по карате“, е също толкова ясен знак, че неопитният Петков ще се нуждае от външна помощ, за да има някакъв шанс да спечели кръстоносния си поход срещу корупцията.

НС реши на първо четене да закрие специализираното правосъдие

Именно тук се намесва европейският прокурор Лаура Кьовеши.

Корупционното блато на България предоставя на румънската защитничка на закона първата голяма възможност да покаже, че нейната сравнително новосъздадена служба може да играе ефективна роля в установяването на върховенството на закона в страна, в която Брюксел дълго време не обръщаше внимание на ширещата се корупция, бандитизма и злоупотребите със средства на ЕС.

Важно е да се отбележи, че първото посещение на Кьовеши в столица на ЕС в качеството ѝ на прокурор беше в София миналата година и тя направи още едно пътуване миналата седмица, точно преди късния нощен арест на Борисов заедно с ръководителката на пиара му Севдалина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов на 17 март.

Йорданова: В Брюксел обсъдихме механизъм за разследване на отговорността на главния прокурор

Петков изтъква идеята, че сега има мощен международен съюзник в борбата си за прочистване на мафията, родена от службите за сигурност от комунистическата епоха.

Политическият театър на арестите, организиран от министерството на вътрешните работи и полицията, почти веднага се превърна в чист фарс на 18 март, когато триото беше освободено без обвинение.

Оттогава насам правителството на Петков и прокурорите на страната прекарват дни в размяна на обвинения в чиновнически грешки, вендета и обструкционизъм.

Теоретично делото все още е в ход, като софийските прокурори провеждат допълнителни разпити, но главният прокурор Иван Гешев не крие пренебрежението си на действията на правителството.

Експерт по Дарик: Може да се подходи по-творчески с разпита на Васил Божков

Всъщност за новото правителство не е изненада попадането в тази безизходица. Една от основните пречки пред Петков в опита му да прочисти страната е, че българската съдебна система е широко разглеждана като основна част от "пленената държава".

Знаейки, че прокурорите ще се измъкнат от поемането на голямо дело за корупция, Петков ги предизвиква и показва защо ще трябва да се съюзи с Кьовеши, ако иска някога да бъдат осъдени големи риби.

Сравнявайки сблъсъка с мафията с дългогодишните борби на България срещу османската окупация, колумнистката Емилия Милчева отбелязва в сайта Toest: "Чакаме справедливост оттам, откъдето България се е надявала за всичките си освобождения - отвън".

Засега не е ясно дали Кьовеши ще може да се притече на помощ и това има всички шансове да бъде дълга и грозна битка.

Държавната съдебна система, която далеч не е безпристрастна, подкрепена от главорези с оръжие, е в центъра на смразяващи разкрития, че е участвала в заплашителни действия на бизнесмени, понякога в рамките на вътрешноолигархични вражди.

Прокуратурата: Няма доказателства за изнудване на Васил Божков

Протестите през 2020 г. бяха началото на края на продължилото повече от десетилетие господство на Борисов в българската политика, но Гешев не показва признаци на отстъпление.

След като Петков дойде на власт с платформата си за борба с корупцията през декември, Гешев подари на новия министър на правосъдието Надежда Йорданова букет цветя.

След като му благодари, Йорданова веднага предложи да обсъдят условията за неговата оставка. Защитен от Конституцията, Гешев отвърна, че "ще обсъжда всички въпроси, които интересуват българските граждани. Съмнявам се, че този е интересен".

Тази размяна на реплики обобщава накратко провалените съдебни реформи в България.

Какво може да направи Кьовеши?

Нейният фокус са злоупотребите със средства от ЕС. Това е от решаващо значение, тъй като тези пари са кръвта на българската мафия, която заграбва пари от корупционни проекти. По време на посещението си в България миналата седмица тя обяви, че разследва повече от 120 случая на злоупотреба със средства, свързани със сектори като селското стопанство, строителството и обществените поръчки.

В интервю за телевизионното предаване "120 минути" тя поздрави българите за това, че са европейците, които са подали най-много жалби за измами. На въпроса на интервюиращия дали може да се довери на Гешев, тя просто отговори: "Без коментар."

Знаем ли дали Кьовеши разследва Борисов?

Не. В енигматично изявление Европейската прокуратура каза само, че е "получила няколко доклада от България със сериозни твърдения за измами със средства на ЕС и системна корупция, в които са замесени висши служители. Разследванията продължават."

Какво е основното оплакване на българското правителство срещу Борисов?

Българското правителство иска пълно разследване на това дали Борисов е изнудвал с милиони левове казино барон, наречен Васил Божков "Черепа".

Чакайте, има човек на име "Черепа"?

Той е известен магнат в списъка на САЩ със санкционирани български олигарси и е в момента в Дубай, за да избегне съдебно преследване в България по множество обвинения.

Причината, поради която сегашното българско правителство желае да се заеме с неговия случай, е, че той твърди, че е събрал достатъчно доказателства за това как Борисов е спечелил 67 милиона лева (34 милиона евро) от него чрез изнудване.

Омразата на Божков към Борисов се изразява в създаването на политическа партия - "Българско лято" - на изборите през 2021 г., но тя се проваля и не успява да спечели нито едно депутатско място. Божков публично твърди, че е плащал подкупи на Борисов и Горанов. Министерството на финансите на САЩ също заявява, че Божков е давал подкупи на държавни служители, но случаят така и не е разгледан.

Как реагират прокурорите?

С много замазване. Прокурорите наричат делото на правителството "чиста политика" и използват всякакви оправдания - от "липсваща страница" в представените доказателства до "невтзможност да се вземат показанията на Божков онлайн" от Дубай. Петков обвини прокурорите в "саботаж" и в това, че действат като защитници на обвиняемите.

Гешев отвърна, че забележките на Петков са "смешни" и че правителството е действало незаконно и противоконституционно, като е пристъпило към действия срещу Борисов, Горанов и Арнаудова.

Петков отвръща на удара с думите, че прокурорите трябва да проучат случая, защото подкупите на Божков са гарантирали вноските от над 556 млн. лева (284 млн. евро), дължими от неговата хазартна индустрия, никога да не влязат в българската хазна.

А Борисов?

При освобождаването си на 18 март видимо разтърсеният Борисов засегна една от любимите си теми и заяви, че е жертва на "репресии", достойни за комунизма в средата на 40-те години на миналия век. За да се погледне в правилна перспектива, той прекара само една нощ в ареста, докато десните и центристите от политическата класа на България бяха систематично екзекутирани по време на чистките през 1945 г.

За да не остане встрани от тази незначителна историческа подробност, Борисов заяви, че се притеснява, че "следващия път могат да ме убият дори". (Горанов многократно е отричал да е вземал пари от Божков, а Арнаудова е обвинявала властите на Петков, че се държат като мафия).

Дали това производство за изнудване някога ще бъде дело за Кьовеши?

Петков предполага, че е така.

"Докато фактите се крият от българската общественост, има паралелна институция, която работи по случая", казва той.

Гешев, напротив, твърди, че е изненадан, че Петков се е позовал на Кьовеши, когато въпросът не е от нейната компетентност. Строго погледнато, европейският прокурор би трябвало да се съсредоточи изцяло върху работата, свързана със средствата от ЕС. На въпрос на „Полтико“ дали случаят "Борисов" е сред над 120-те, които се разглеждат, от кабинета на Кьовеши отказаха коментар.

Наистина ли няма път за заобикаляне на Гешев?

Министърът на правосъдието Йорданова се бори да намери такъв и се оказа, че е осуетена в опитите си да съкрати мандата на Гешев. Сега тя се насочва към друг законодателен ход, за да го заобиколи до известна степен.

Тя казва, че правителството иска да въведе нов закон, който да позволи на прокурорите от по-ниско ниво да заобиколят Гешев и да работят директно по дела с Кьовеши по въпроси, свързани с финансите на ЕС.

А какво мислят българите за всичко това?

На българите може да им бъде простено, че са скептични по отношение на действията на ЕС по отношение на върховенството на закона. Програмата за съдебен мониторинг на Европейската комисия, Европейската народна партия и германското правителство под ръководството на бившия канцлер Ангела Меркел последователно са се отнасяли много меко към корупцията в България и никога не са предизвиквали Борисов по отношение на спираловидната криза с върховенството на закона през последните години.

Остава да видим дали новата роля на Кьовеши ще успее да преодолее този скептицизъм относно това дали ЕС може да вложи реални усилия.

"Много хора казват, че България е пленена държава", каза Петков.

"Е, ние ще продължим да се борим за това България да бъде свободна европейска държава. Битката няма да е кратка, но тя вече започна и ние ще работим с всички европейски инструменти, за да изтласкаме България на следващото ниво.", цитират още думите на българския премиер от „Политико“.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм