145 години от създаването си отбелязва Българският червен кръст на 25 октомври - датата, на която през 1878-ма е основано първото червенокръстко дружество в Сливен под председателството на митрополит Серафим. Това каза в ефира на Дарик Антоанета Ябанозова - директор на секретариата на Областния съвет на БЧК - Русе.

Уставът на организацията е утвърден от княз Дондуков-Корсаков - главен губернатор на Източна Румелия. След Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 20-ти септември 1885 г. е създадена и Националната организация с председател митрополит Климент /Васил Друмев/. За нея указ подписва княз Александър Батенберг, който взема БЧК под свое покровителство.

Българският червен кръст има принос към формирането на здравната система в България, като построява болници в различни градове - така е създадена и най-големият спешен център в страната „Пирогов“. Към това лечебно заведение в началото на 20 век е открито и първото училище за милосърдни сестри. Организацията играе важна роля при оказването на медицинска помощ по време на войните за национално обединение, при земетресението през 1928 година и бежанската вълна от Беломорието и Одринска Тракия. Инициира и създава санитарната авиация и спешната помощ у нас, както и организираното доброволно и безвъзмездно кръводаряване. В наши дни БЧК провежда многобройни хуманитарни акции в подкрепа на пострадали от природни бедствия и военни конфликти в над 40 държави.

Понастоящем в дейностите на БЧК – Русе активно се включват над 950 доброволци. Сред основните приоритети на организацията остава обучението на доброволците и подготовката им за реакция при бедствия, аварии и кризисни ситуации.  

Цялото интервю с Антоанета Ябанозова чуйте в прикачения файл: