Днес най-добрите експерти в областта коментираха пазара на недвижимите имоти в България пред Дарик радио. Те очертаха факторите, които определят пазара, описаха как е изминала 2019 г. за тях, оцениха къде се намира България на фона на останалите европейски страни и споделиха очакванията си за 2020 г.

 „2019г. беше една отрезвяваща година, тъй като имахме сериозен бум в инвестиционните сделки през предходните две години и това доста повиши очакванията на продавачите. През 2019 г. започнаха с доста сериозен оптимизъм за нивата, на които ще се сключват сделки, но за съжаление тези очаквания не се оправдаха.

Факт е, че инвестиционният пазар претърпя доста сериозен срив и през 2019 г. имахме три пъти по-ниски нива на активност спрямо предишната година. Мисля, че това резултира към по-активен инвестиционен пазар към края на годината, тъй като очакванията на купувачи и продавачи се уеднаквиха”, обясни Михаела Лашова, управляващ партньор на Forton.

Мнението на Иглика Йорданова, управляващ партньор на Colliers, е сходно. Тя се съгласи,  че от гледна точка на инвестиционна активност миналата година не е била силна.

 „Инвестиционният пазар бе доминиран от местни купувачи – 66% бяха сделките с тях, а 34% с чуждестранни. Общо взето оздравителния елемент наистина беше напасването на очакванията на продавачи и купувачи”.

За Страхил Иванов, изпълнителен директор на агенцията Явлена, изминалата 2019 г. е успешна и той я определя като „силна за агенцията”.

„Силна година, много добър пазар по отношение на продажбите на жилища. Ние имаме целенасочени екипи в страната, които се занимават и с инвестиционни сделки – хотели, инвестиционни имоти, продажба на офис сгради, и това беше една много добра година за нас. Много се надяваме 2020 г. да бъде още по-добра. Оптимизмът е много важен за нас, защото когато един човек вярва в нещо, то обикновено се случва”, коментира той.

 Добромир Ганев, председател на Национално сдружение "Недвижими имоти", си обяснява ниската инвестиционна активност на пазара с покачването на цените през последните години. Въпреки това, той отбеляза, че основните фактори, които движат пазара през последните 2-3 години са добрата макроикономическа стабилност на страната, високата заетост и политическата стабилност.

Почти във всички градове има ръстове на сделките – в София - 6%”, заяви той.

По отношение на това къде се намира България на фона на други европейски страни по цени на имотите, специалистите са почти единодушни.  

Ние сме далеч от повечето страни в Европа по цени на наеми и жилища. Чужденците нямат голям интерес към настоящият момент. За съжаление България не предоставя някои преимущества, които другите пазари в Европа предоставят – социалната инфраструктура не е толкова добре развита, а в някои райони по черноморието има проблеми с инжинерната инфраструктура", каза Добромир Ганев.

все пак възможностите на пазарите по черноморието и зимните ни курорти са много добри и предполагам, че в близкото бъдеще интересът ще се възобнови и сделките ще се осъществяват на много по-високи нива”, добави той.

Страхил Иванов описа сегашното положение на България спрямо другите европейски страни като: „Силно намаляващ интерес през последните 7-8 години, оттегляне на чуждоезичните купувачи и силно навлизане на българските купувачи”. Той добави, че в момента такова е развитието, но има надежда инвестициите към страната да се върнат.

За 2020 г. специалистите предвиждат по-голямата част от инвестициите да са от българи, годината да бъде стабилна и да има висок интерес от купувачите. Те се надяват също да се развиват проекти, които да са смислени в дългосрочен план.

Целия разговор чуйте тук.

За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук 

Абонирайте се и за канала ни в YouTube