ГЕРБ-СДС увеличават подкрепата си, като мобилизацията се дължи на заявката, че ще направят всичко възможно да има правителство. Това показват резултатите от социологическо проучване на “Алфа Рисърч”, стана ясно от думите на социолога Боряна Димитрова пред бТВ.
„Очертава се 7-партиен парламент, като има вероятност и 8-ма партия да прескочи прага. ГЕРБ-СДС увеличават подкрепата си, следват ги ПП-ДБ, после „Възраждане“, двете фракции на ДПС и накрая БСП и ИТН,“ обясни Димитрова.
По думите ѝ вотът от чужбина ще се разпредели между двете фракции на ДПС - Алинас за права и свободи на Ахмед Доган и ДПС-”Ново начало” на Делян Пеевски.
Проучването допуска възможността партии като Морал, единство, чест - МЕЧ, „Величие“ и други малки формации да прескочат 4-процентната бариера заради емоционалния протестен вот.
Снимка: Боряна Димитрова / Дарик
„56% смятат, че по нищо не личи, че идват избори. А всеки 4 казва, че има усещане за напрежение и конфликти. 17% обясняват, че идват политици и провеждат спокойна кампания. А кампанията по места се с разпределя между апатията и известно напрежение. Близо 70% регистрират, че не желаят да се включат в тези избори“, каза Боряна Димитрова.
Пред бТВ тя обясни, че около 2 милиона избиратели ще се включат в изборите. При такава избирателна активност ще се наблюдава рекордно нисък праг за прескачане.
„Това не изключва и вариант да бъде още малко по-ниска избирателната активност. Дори да има известна мобилизация, тя по-скоро ще е вълничка, не вълна на участие в изборите. Когато имаме ниска избирателна активност и се превърне от спорадичен в системен, това вече влече след себе си много сериозни изводи и за политиците, и за състоянието на демокрацията в България. Включително и за възможностите са търсене на изход от кризата. Когато участват много хора, когато има натиск да се решава политическата криза, в която сме вече толкова години по един начин се усещат партиите“, каза още социологът.
Изследването на „Алфа Рисърч“ е реализирано със собствени средства на агенцията в периода 20-23 октомври 2024 г. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица, съобщи бТВ.